Bardzo osobiście dzisiaj – jak to w trudnych chwilach, które łączą ludzi. Bo że koronawirus wpłynął na nasze poczucie jedności, nie mam wątpliwości.
Otóż, drogi Czytelniku „Gościa Niedzielnego”, numer, który właśnie wziąłeś do ręki, jest wyjątkowy, ponieważ ukazuje się w wersji jednolitej dla całej Polski, bez diecezjalnych dodatków, oraz jest do nabycia tylko poza parafialnymi kościołami. Wyjątkowość tej sytuacji (i – miejmy nadzieję – jak najkrótszy czas jej trwania) związana jest z decyzjami biskupów podjętymi w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród nas, łącznie z dyspensą od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Trafiamy więc do naszych czytelników w inne możliwe sposoby, łącznie z drogą elektroniczną – zarówno przez nasz portal internetowy www.gosc.pl, gdzie znajdziecie kompletne wydanie 12. numeru tygodnika (z dodatkami diecezjalnymi) w formacie PDF – do ściągnięcia i wydrukowania w domu, jak i przez e-wydania, do których bardzo gorąco pragnę wszystkich zachęcić (instrukcja pobrania na s. 5). – Czytam was i jestem pod wrażeniem waszej rzetelności – powiedziała rzeczniczka jednego ze śląskich szpitali fotoreporterowi „Gościa Niedzielnego”. Ucieszyła mnie ta opinia, którą potem redakcyjny kolega przekazał. Bo faktycznie – chcielibyśmy jako zespół redakcyjny stać na straży dziennikarskiej rzetelności w czasach, gdy o tę rzetelność trudno. Przykro jedynie, że czasowe ramy ograniczenia zasięgu naszej dostępności trudne są do przewidzenia. Miejmy nadzieję, że jak najszybciej sytuacja w Polsce i na świecie wróci do normalności.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.