Każde rekolekcje to duchowe SPA

Każde rekolekcje można określić jako duchowe SPA, ponieważ odnowy i świeżości potrzebuje nie tylko nasze ciało, ale także i dusza. Rekolekcje to szansa, by spojrzeć na życie z innej perspektywy i zwrócić się ku Bogu - podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W wypowiedzi przekazanej PAP rzecznik KEP zaznaczył, że do udziału w rekolekcjach zaproszeni są wszyscy, zarówno ci, którzy na co dzień związani są z Kościołem, jak i osoby, które rzadko uczestniczą w Mszach św. "Jest to szansa dla każdego, by usłyszeć przesłanie płynące z Ewangelii, że Bóg nie odrzuca nikogo, niezależnie od jego duchowego stanu i sytuacji życiowej. Podczas rekolekcji otrzymujemy odpowiedzi na wiele egzystencjalnych pytań, mamy także możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi. Wprowadza to poczucie wewnętrznego spokoju i uwalnia od wielu życiowych lęków" - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że rekolekcje wielkopostne, które odbywają się w kościołach, są szansą, by zatrzymać się na chwilę w codzienności, odłożyć smartfon, internet i postawić pytania o sens oraz cel życia. Zaprosił jednocześnie do udziału wszystkich, niezależnie od stanu ducha.

Rzecznik KEP przypomniał też, że papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Wielki Post zachęca do pojednania się z Bogiem, rozważania Tajemnicy Paschalnej i nawrócenia. "Odpowiedzmy więc na jego wezwanie: »Chodzi o dialog serca z sercem, przyjaciela z przyjacielem. Właśnie dlatego w okresie Wielkiego Postu tak ważna jest modlitwa. Jest ona nie tyle obowiązkiem, ile wyraża potrzebę odpowiadania na miłość Boga, która nas zawsze uprzedza i wspiera«" - powiedział.

Ks. Rytel-Andrianik zaprosił do udziału w różnych formach rekolekcji wielkopostnych, organizowanych przez parafie, wyjazdowych - prowadzonych przez zgromadzenia zakonne i wspólnoty katolickie oraz tych, które odbywają się w internecie. "Rekolekcje on-line to jedna z propozycji na Wielki Post, pozwalająca przede wszystkim na zaangażowanie osób, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć osobiście. Ta forma nie może jednak zastępować rekolekcji w realu. Słowo »rekolekcje« oznacza zbierać na nowo, powtórnie, a to nie stanie się bez naszego wysiłku" - podkreślił rzecznik KEP.

« 1 »
TAGI: