W 2018 r. ponad 700 tys. dzieci straciło życie w Nigerii na skutek aborcji wykonanych przez giganta światowego przemysłu śmierci – Marie Stopes International (MSI). Ta brytyjska organizacja, założona w latach ’70 ubiegłego wieku, wspiera aborcję i antykoncepcję w 37 krajach. Na jej celowniku znajduje się również kilkanaście państw Afryki, gdzie aborcja przeważnie jest zakazana lub dostępna tylko w sytuacji wyjątkowej. Jej działalność zaczyna jednak napotykać na coraz większe ograniczenia ze strony rządów afrykańskich.
Jest to m.in. skutek kampanii międzynarodowej platformy CitizenGO, która doprowadziła do wstrzymania działań MSI w Kenii. W ślad za nią poszedł Niger, który zamknął dwie kliniki MSI w związku z nielegalną działalnością aborcyjną. Również Tanzania i Uganda zaczynają bliżej przyglądać się aktywności tych ośrodków, prowadzonych pod hasłem „troski o zdrowie reprodukcyjne”.
CitizenGO Africa w 2019 r. skierowała pismo do rządu Nigerii o powstrzymanie nielegalnych aborcji, za które MSI pobiera opłatę w wysokości 50 dolarów. Petycja już odniosła skutek – policja w Lagosie zamknęła ośrodek aborcyjny, prowadzony przez organizację, zabezpieczając dokumentację dotyczącą dokonanych aborcji, jak i antykoncepcyjnych zastrzyków podanych poczętym dzieciom.
MSI nie mogłaby zarabiać na zabijaniu dzieci w Afryce, gdyby nie jej główny dobroczyńca – rząd Wielkiej Brytanii, który nigeryjska obrończyni życia Uju Ekeocha określiła w rozmowie z BBC jako „ideologicznego kolonizatora”.
Rząd w Londynie przeznacza na programy pomocowe w Afryce miliony funtów. W zakres tej „pomocy” wchodzi również finansowanie regulacji urodzeń przez antykoncepcję. „Brytyjskie wsparcie nie może dotyczyć działań nielegalnych” – odpowiedziały władze na pytanie o udział Zjednoczonego Królestwa w finansowaniu aborcji w krajach rozwijających się. „To ważna deklaracja Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę, że za pośrednictwem Departamentu Międzynarodowego Rozwoju przekazujemy miliony jednemu z największych dostawców aborcji na świecie” – skomentowała Philippa Taylor z brytyjskiej organizacji Christian Medical Fellowship.
Marie Stopes International jest członkiem International Planned Parenthood - Międzynarodowej Federacji Planowania Rodziny z siedzibą w Londynie. Udostępnia ona tzw. „bezpieczną aborcję”. Jej działalność finansowana jest m.in. ze środków Komisji Europejskiej. W 2017 roku jej wpływ znacząco ograniczył Donald Trump. Uzależnił dotowanie przez rząd USA organizacji pozarządowych od zaprzestania świadczenia lub popierania przez nie usług aborcyjnych.