Obraz łączy dwie uroczystości, które odbyły się 40 dni po narodzeniu Chrystusa – Jego ofiarowanie i rytualne oczyszczenie Maryi.
Zgodnie z przepisami Prawa Mojżeszowego kobieta, która urodziła dziecko, była nieczysta. Chodzi oczywiście o nieczystość rytualną, a nie moralną. Nie mogła ona brać udziału w zgromadzeniach liturgicznych aż do czasu oczyszczenia, który przypadał 40 dni po porodzie, jeśli urodziła chłopca, a 80 dni w przypadku dziewczynki. Częścią uroczystości oczyszczenia była procesja kobiet, które towarzyszyły matce dziecka przy porodzie. Kobiety szły z gromnicami w kierunku ołtarza. Dlatego ten dzień nazywa się czasem świętem Matki Bożej Gromnicznej.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.