Trzej papieże na temat zagłady w Auschwitz

Wizytę w byłym niemieckim obozie KL Auschwitz składali kolejno trzej papieże: św. Jan Paweł II (7 czerwca 1979), Benedykt XVI (28 maja 2006) i Franciszek (29 lipca 2016).

Jan Paweł II odwiedził były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau 7 czerwca 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Powiedział wówczas między innymi:

Nigdy jeden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego, za cenę jego uzależnienia, podboju, zniewolenia, za cenę jego eksploatacji, jego śmierci.

Pragniemy ogarnąć uczuciem najgłębszej czci każde z tych zwycięstw, każdy przejaw człowieczeństwa, które było zaprzeczeniem systemu systematycznego zaprzeczenia człowieczeństwa. Na miejscu tak straszliwego podeptania człowieczeństwa, godności ludzkiej – zwycięstwo człowieka!

Trzej papieże na temat zagłady w Auschwitz

Benedykt XVI przemawiał w byłym obozie Auschwitz-Birkenau 28 maja 2006 r.

Papież Jan Paweł II był tu jako syn polskiego narodu. Ja jestem dziś tutaj jako syn narodu niemieckiego i właśnie dlatego muszę i mogę powiedzieć tak jak on: Nie mogłem tutaj nie przybyć. Przybyć tu musiałem. Był to i jest obowiązek wobec prawdy i wobec prawa tych, którzy tu cierpieli, obowiązek wobec Boga, by być tu jako następca Jana Pawła II i jako syn narodu niemieckiego – syn tego narodu, nad którym gromada zbrodniarzy zdobyła władzę przez zwodnicze obietnice, w imię perspektyw wielkości, przywrócenia honoru i znaczenia narodowi, roztaczając  plany dobrobytu, ale też stosując terror i zastraszenie, by posłużyć się narodem jako narzędziem swojej żądzy zniszczenia i panowania. Tak, nie mogłem tu nie przybyć.

Trzej papieże na temat zagłady w Auschwitz

Franciszek był trzecim papieżem po Janie Pawle II i Benedykcie XVI, który przekroczył historyczną bramę obozową. 29 lipca 2016 r. jego wizyta przebiegła niemal w zupełnym milczeniu. To był czas wypełniony głęboką modlitwą.

Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa

– wpisał Franciszek do księgi pamiątkowej przed celą o. Maksymiliana Kolbe.

Dziś, nawiązując do 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, papież Franciszek napisał na Twitterze: „Jeśli utracimy pamięć, zniszczymy przyszłość. Rocznica Holokaustu, niewymownego okrucieństwa, które dotknęło ludzkość 75 lat temu, jest wezwaniem do zatrzymania się, do stanięcia w milczeniu i przypomnienia sobie. Potrzebujemy tego, aby nie stać się obojętnym”.

Trzej papieże na temat zagłady w Auschwitz

Przeczytaj też:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ps