W najnowszym GN: Czy św. Jan Paweł II byłby zadowolony ze stanu demokracji we współczesnym świecie?

Myślę, że nie” - pisze George Weigel. Dlaczego? "Wolne i otwarte społeczeństwo nie oznacza przestrzeni publicznej pozbawionej przekonań religijnych. Bez tego społeczeństwo nie wnosi w życie publiczne moralnych przekonań opartych na ich najgłębszych źródłach".

Gość Niedzielny 41/2019
Gość Niedzielny

 

Płacą zgodnie z prawem (Bogumił Łoziński)

„Zarzuty, że Kościół katolicki w Polsce nie płaci podatków, są nieprawdziwe. Co więcej, jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym duchowni płacą podatki od ofiar za posługi religijne - pisze w Gościu Bogumił Łoziński. Postulat opodatkowania Kościoła katolickiego jest częstym żądaniem różnych środowisk, podnoszony zwłaszcza w okolicy wyborów.
 

Nadążyć za młodymi (rozmowa z ks. Piotrem Tomasikiem, koordynatorem Biura Programowania Katechezy)

W rozmowie z Maciejem Kalbarczykiem ks. Piotr Tomasik pytany o główne przyczyny gwałtownego spadku zainteresowania katechezą mówi że „główną przyczyną jest laicyzacja, która buduje w uczniach przekonanie, że ten przedmiot nie jest im do niczego potrzebny. Kiedyś młodzi ludzie bardziej buntowali się przeciwko Panu Bogu i to był dowód na to, że świat wartości jest dla nich ważny. Dzisiaj panuje ogromne zobojętnienie, nie ma mowy o żadnym buncie.
 

Własnym szlakiem (Andrzej Grajewski)

Andrzej Grajewski w najnowszym numerze „Gościa” przedstawia sylwetkę Kornela Morawieckiego zauważając, że „był może ostatnim romantykiem w polskiej klasie politycznej. Umiał oderwać się od bieżących kalkulacji i myśleć w kategoriach długiego czasu w polityce i historii.(...) Morawiecki nie szukał w polityce sławy, majątku czy zaszczytów. Zdecydował się działać, kiedy „za politykę” trafiało się do więzienia”.

Zobacz przegląd całego wydania GN nr 41

« 1 »