W bazylice św. Piotra w Watykanie odbył się 5 października zwyczajny konsystorz publiczny, na którym Franciszek włączył do Kolegium Kardynalskiego 13 nowych purpuratów.
W bazylice św. Piotra w Watykanie odbył się 5 października zwyczajny konsystorz publiczny, na którym Franciszek włączył do Kolegium Kardynalskiego 13 nowych purpuratów.
Nowymi kardynałami zostali:
1. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, Miguel Ángel Ayuso Guixot (Hiszpan).
2. Archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego,- José Tolentino Calaça de Mendonça, (Portugalczyk).
3. Podsekretarz Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, Michael Czerny SJ (Kanadyjczyk)
4. Arcybiskup Dżakarty, Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo, (Indonezja).
5. Arcybiskup Hawany, Juan de la Caridad García Rodríguez, (Kubańczyk).
6. Arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga, Fridolin Ambongo Besungu OFM Cap.
7. Arcybiskup Luksemburga, Jean-Claude Hollerich SJ.
8. Biskup Huehuetenango w Gwatemali, Álvaro Leonel Ramazzini Imeri.
9. Arcybiskup Bolonii, Matteo Maria Zuppi, (Włochy).
10. Arcybiskup Rabatu, Cristóbal López Romero SDB, (Hiszpan).
Ponadto trzech biskupów powyżej 80 roku życia, którzy nie będą mieli prawa do udziału w ewentualnym wyborze papieża.
11. Emerytowany dyplomata i kurialista, Michael Louis Fitzgerald MAfr (Anglik).
12. Arcybiskup-senior Kowna, Sigitas Tamkevičius SJ, (Litwin).
13. Biskup-senior Bengueli w Angoli, Eugenio Dal Corso PSDP (Włoch).
W imieniu nominatów papieżowi podziękował Ojcu Świętemu Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, Miguel Ángel Ayuso Guixot. Podkreślił, że godność kardynalska oznacza szczególne więź z następca św. Piotra a także posługę, pokorę i bezinteresowność.
Zauważył, że obecny konsystorz jest także konsystorzem zakonników i podkreśla misyjny charakter Kościoła. Przypomniał, że Franciszek wiele razy podkreślił potrzebę Kościoła wychodzącego ku świata. Zapewnił, że na wzór miłosiernego Samarytanina nowi purpuraci pragną pomagać Ojcu Świętemu w leczeniu ran świata i obiecał szczerzą i ofiarną współpracę, a także modlitwę w intencji Następcy św. Piotra.
Po krótkiej Liturgii Słowa homilię wygłosił Ojciec Święty. Na wstępie papież zauważył, że współczucie jest kluczowym słowem Ewangelii. Jest ono zapisane w sercu Chrystusa, od zawsze jest zapisane w sercu Boga. Nie jest ono postawą okazjonalną, sporadyczną, ale jest czymś stałym, zdaje się być wręcz postawą Jego serca, w którym zostało ucieleśnione miłosierdzie Boga.
Franciszek ukazał, jak przejawiało się ono w życiu Jezusa i podkreślił, iż jest nim przesiąknięta miłość Boga. Tymczasem uczniowie Jezusa często ukazują, że są pozbawieni współczucia. W związku z tym Ojciec Święty zachęcił zgromadzonych do postawienia sobie pytania: czy zdajemy sobie sprawę, że jako pierwsi byliśmy przedmiotem współczucia Boga? Czy jest w nas żywa świadomość tego współczucia Boga względem nas? Czy mam współczucie dla tego brata, dla tego biskupa, tego kapłana? ... Czy też zawsze niszczę swoją postawą potępienia, obojętności?