Celibat kapłański jest darem dla Kościoła – stwierdził w opublikowanym dziś oświadczeniu obradujący w Watykanie członkowie Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera. Tematem trzydniowej wymiany poglądów byłych studentów i współpracowników Benedykta XVI jest kapłaństwo w jego teologii w świetle obecnej sytuacji. 28 września po popołudniu odbyło się kilkugodzinne sympozjum na temat „bieżących wyzwań urzędu kapłańskiego w Kościele”, dostępne dla szerokiej publiczności. Prowadził je kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
„Powołanie a także życie kapłana zależą wyłącznie od woli samego Jezusa Chrystusa i nie wynikają ani z ludzkich względów, ani z przepisów Kościoła. W Nim i wraz z Nim kapłan staje się głosicielem Słowa i sługą radości”, czytamy w oświadczeniu. Zostało ono wydane na tydzień przed rozpoczęciem Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii, w którgo Insturmentum laboris pojawia się postulat święcenia dojrzałych Indian, mających rodziny (czyli viri probati) na kapłanów.
Krąg Uczniów Josepha Ratzingera stwierdza, że „ponieważ kapłan istnieje tylko w związku z Chrystusem, uczestnictwo w stylu życia Chrystusa wydaje się odpowiednie dla tych, którzy mają działać w Jego osobie” (in persona Christi)”. Przypomniano, że „zgodnie ze stałą tradycją Kościoła łacińskiego celibat jest postrzegany jako wyraźne świadectwo przepełnionej wiarą nadziei i hojnej miłości do Chrystusa i Jego Kościoła”.
Oświadczenie o celibacie kapłańskim, wydane przez studentów Benedykta XVI jest pierwszą od wielu lat publiczną wypowiedzią tego grona. Zaznacza on, że poczuło się zmuszone do ukazania szerszej publiczności myśli teologicznej Josepha Ratzingera w tej kwestii. Zaznaczono, że kapłani nie pełnią w Kościele jedynie roli funkcjonalnej, ale zostali powołani do odzwierciedlenia osoby Jezusa Chrystusa zarówno w sprawowaniu sakramentów, jak i w swoim osobistym życiu świętości i pobożności. Wskazano, że życie w celibacie, jako świadectwo królestwa Bożego jest „zarówno ludzkim, jak i duchowym wyrazem sakramentalnej jedności kapłana z Chrystusem”.
Dodano, że obecny skandal związany z wykorzystywaniem seksualnym, dotykający Kościoła na całym świecie, „zmniejsza wiarygodność” kapłana jako osoby zjednoczonej z Chrystusem, ale odpowiedzią na to „nie są przede wszystkim reformy strukturalne, lecz autentycznie przeżywane życie wiary”. „Tylko wówczas, gdy wszyscy zjednoczeni powrócimy do naszego wspólnego rozumienia Jezusa Chrystusa jako prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka, Kościół będzie zdolny do odnowy” – stwierdzili członkowie Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera.