W Pradze poinformowano we wtorek o narodzinach drogą cesarskiego cięcia dziecka, którego matka miała przeszczepioną macicę od zmarłej kobiety. To pierwszy taki wypadek na świecie, gdy dawczyni wcześniej nie rodziła.
Przedstawiciele kliniki Uniwersyteckiej Motol w Pradze poinformowali we wtorek, że 27-letnia pacjentka przeszła zabieg przeszczepienia macicy w 2017 r. W czwartek, 29 sierpnia urodziła chłopca.
"W Republice Czeskiej to historycznie pierwszy przypadek, w którym pacjentce po przeszczepie macicy udało się z powodzeniem utrzymać ciążę aż do porodu" - powiedziała rzeczniczka szpitala Pavlina Dankova. Według dyrektora kliniki Miloslava Ludvíka, na świecie przeszczepiono macice tylko od dawczyń, które już rodziły.
Pacjentce przeszczepiono organ od kobiety, u której stwierdzono śmierć mózgową. Po sztucznym zapłodnieniu i utrzymaniu ciąży, cesarskie cięcie odbyło się bez komplikacji, chociaż lekarze podkreślili, że doszło do niego na tydzień przed planowanym terminem.
Przeszczep macicy to stosunkowo nowa procedura medyczna - napisała agencja CTK. Po raz pierwszy podjęto ją w Arabii Saudyjskiej na przełomie XX i XXI w. Później, w 2011 r. powtórzono zabieg w Turcji, ale ciąży nie udało się utrzymać ponad pierwszy trymestr. Rok później sukces odnieśli lekarze z Goeteborga w Szwecji, a pacjentka urodziła dziecko we wrześniu 2014 r.
W Czechach pierwszy przeszczep macicy wykonano 30 kwietnia 2016 r., a 30-letnia kobieta najprawdopodobniej była trzynastą taką pacjentką na świecie. Według lekarzy z praskiej kliniki na świecie urodziło się 20 dzieci matek z przeszczepioną macicą. Zabiegi przeprowadzano w Szwecji, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Indiach.