Czy dwa porządki – doktryny katolickiej i prawa świeckiego – są skazane na nieusuwalny konflikt? – pyta Jacek Dziedzina w tym wydaniu „Gościa Niedzielnego” (ss. 24–25).
Kontynuuje tym samym temat tajemnicy spowiedzi, dokonując analizy rozwiązań prawnych przyjętych w Stanach Zjednoczonych. Tam również wielokrotnie pojawiały się zakusy prawodawcy, by zmuszać kapłanów do ujawnienia tajemnicy spowiedzi. Największym, zdaniem autora, problemem spowiednika w Stanach jest tzw. przywilej pastoralny, który wprawdzie jest uznawany przez wszystkie stany, ale w razie rezygnacji z tajemnicy przez penitenta tylko niektóre gwarantują prawo do tajemnicy również duchownemu. Pytanie o konflikt pomiędzy dwoma porządkami powraca również w „Rozmowie Gościa”, w której ojciec Paweł Adamik, dyrektor Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach we Wrocławiu, mówi o zainteresowaniu egzorcyzmami oraz konieczności współpracy między egzorcystą i lekarzem. Porządki: naturalny i duchowy nie muszą się przecież wykluczać. Nawet nie powinny. Zło osobowe – szatan – istnieje, to nie ulega wątpliwości, ale... zanim udasz się do egzorcysty, idź najpierw po prostu do duszpasterza. I do psychologa. Nie zawsze to, co wydaje się nie do pogodzenia, faktycznie takie jest.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.