Rzesze wiernych z okolicznych miejscowości przybyły 3 maja do Lędzin, aby uczestniczyć w uroczystościach jubileuszu 150-lecia tamtejszego kościółka pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Uroczystej Sumie koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Ernest Kuboń, niegdyś długoletni proboszcz chrząstowickiej parafii, a obecnie rezydent Domu Księży Emerytów w Opolu. On też wygłosił płomienne kazanie do wiernych oblegających jubileuszową światynię. Mówił o roli Matki Bożej w dziejach Kościoła i narodu polskiego.
Z dziejów jubileuszowego kościoła
„Właściciel dóbr szlacheckich Władysław Reymann postanowił wiosną 1854 r. zaspokoić religijne potrzeby okolicznej ludności, zamieszkałej daleko od opolskiego kościoła parafialnego, i podjął decyzję wybudowania w Zbicku na terenie swojego majątku pięknej, obszernej, krytej gontem i zaopatrzonej w małą wieżę kaplicy” – wyjaśnia ks. Dominik Rybol, proboszcz parafii w Chrząstowicach. Mieszkańcy Chrząstowic, Suchego Boru i Lędzin partycypowali w kosztach budowy, składając dary pieniężne i dowożąc materiały budowlane. Obraz ołtarzowy – kopię Matki Boskiej Piekarskiej – namalował gimnazjalny nauczyciel rysunku Buffa z Opola. Kaplicę, wyposażoną w organy i dzwon, poświęcił archiprezbiter Gleich z Opola 17 lipca 1855 r. Odtąd często odprawiano tam Mszę św. Celebrowali ją przyjaciele fundatora i kapłani z Opola. Gdy w 1858 r. Reymann sprzedał swój majątek, klucze do kaplicy przekazał Karlowi Michalskiemu z Lędzin. W tym czasie pojawiła się też myśl, aby kaplicę przenieść do Lędzin. Nowy właściciel Zbicka popierał tę ideę. „W Lędzinach szybko znalazła się działka budowlana. Karl Michalski aktem notarialnym z 23 maja 1868 r. zezwolił na budowę kaplicy na swoim gruncie, którym odtąd dysponować miał katolicki proboszcz z Opola. Niedługo po tym kaplica została rozebrana, przewieziona i na nowo w tym samym stylu zbudowana w Lędzinach” – mówi ks. Rybol.
Tradycja pielgrzymowania
W 1891 r. opady deszczu były szczególnie intensywne i zboże zaczęło kiełkować w snopkach. Parafia opolska pod przewodnictwem kapelana Pittacha zorganizowała pielgrzymkę błagalną do kaplicy Matki Bożej w Lędzinach. Podczas Mszy św. niebo się wypogodziło i nastąpiła piękna pogoda. Odtąd wierni z Gosławic i Kolonii Gosławickiej, po złożeniu ślubowania, co roku w maju przychodzą z pielgrzymką do kaplicy w Lędzinach. Tradycja ustna głosi, że pierwszy raz przyszli przed obraz Matki Boskiej w 1858 roku (jeszcze do Zbicka), aby prosić o deszcz, gdyż panująca wówczas susza zagrażała plonom. I już w drodze powrotnej zaczęło padać. W tym roku, z racji jubileuszu 150-lecia kościoła, do Lędzin z obu tych opolskich parafii przyszło pieszo około tysiąca pątników! Wśród nich znaleźli się proboszczowie: ks. radca Hubert Janowski i ks. Hubert Chudoba oraz wikariusze: ks. Krzysztof Trembecki i ks. Donat Wystrach. Z racji tegorocznego jubileuszu na ręce duszpasterzy parafii w Chrząstowicach opolski biskup pomocniczy Jan Bagiński wystosował pismo, w którym podziękował księżom i parafianom za ich wieloletnią troskę o wiarę, kult Matki Bożej i wystrój kościoła. Warto jeszcze dodać, że przed jubileuszem przeprowadzono remont wieży, odnowiono krzyż, a boczne drzwi do kościoła ozdobiono witrażem.
Ks. Zbigniew Zalewski