Włoscy speleolodzy twierdzą, że w miejscowości San Felice Circeo na południe od Rzymu znajduje się grota opisana w "Odysei" Homera. Naukowcy mówią, że to tam według tego eposu Odyseusza i jego towarzyszy przez rok gościła wróżbitka i czarodziejka Kirke.
Grota w rejonie popularnej nadmorskiej miejscowości w stołecznym regionie Lacjum odpowiada opisowi z dziesiątej pieśni greckiego arcydzieła o historii powrotu Odyseusza do domu po zakończeniu wojny trojańskiej- utrzymują członkowie rzymskiego stowarzyszenia badaczy podziemi. Swoje przekonanie opierają także na legendach o tym miejscu oraz na szczegółach przedstawionych przez Homera, który napisał, że to tam jego bohater był podejmowany przez "piękną, o kędzierzawych włosach, gadającą panią" i niemal zapomniał ze swymi towarzyszami, że płyną do wytęsknionej Itaki.
W drodze powrotnej zboczyli jednak z trasy, a miejsce, gdzie to nastąpiło, ekipa speleologów i archeologów znalazła teraz u podnóża góry Circeo, blisko wybrzeża.
Dziennik "Il Messaggero" podkreślił, że według odkrywców znajdujący się tam labirynt przesmyków skalnych zgodny jest także z dziewiętnastowiecznymi mapami grot, do których wpływały kiedyś okręty.
Członkowie obecnej ekspedycji, którzy dotarli tam kajakiem, porównali widok, jaki im się ukazał, do "monumentalnej naturalnej katedry nad fiordem, godnej pióra Juliusza Verne'a".
Jak zaznaczyli, ogromne wrażenie robi również wielkość pomieszczenia, którego kubaturę obliczono na co najmniej 30 tysięcy metrów sześciennych. Jego głównymi mieszkańcami są tysiące nietoperzy.
Obecne badania są dokończeniem tych, zapoczątkowanych 35 lat temu przez historyka Tommaso Lanzuisiego.
Miejsce to znane z "Odysei" jako pałac Kirke będzie obecnie przedmiotem szczegółowych studiów badaczy z Narodowego Parku Circeo.
Rejon tej malowniczej miejscowości zasłynął już wcześniej ze spektakularnych znalezisk, m.in. pozostałości budowli zakonu rycerzy templariuszy oraz śladów człowieka neandertalskiego.