Na polecenie prokuratury Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w czwartek dwie osoby - wiceministra środowiska w latach 2014-15 Janusza O. i biznesmena z branży budowlanej z Włocławka Marcina M. - dowiedziała się PAP w CBA i Prokuraturze Krajowej.
Janusz O. pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Śledztwo dotyczy korupcji i powoływania się na wpływy w Funduszu przy realizacji projektu kompleksowej ochrony wód podziemnych aglomeracji kieleckiej. Miało do tego dojść w czasie od września 2015 r. do stycznia 2016 r.
W ramach zadania współfinansowanego przez Unie Europejską za pośrednictwem NFOŚiGW Wodociągi Kieleckie podpisały umowę na budowę wodociągów i kanalizacji sanitarnej w Kielcach i dwóch gminach woj. świętokrzyskiego.
Na wykonawcę prac - zatrzymanego przez CBA biznesmena - nałożono wysokie kary umowne, ponieważ firma miała znaczne opóźnienia w realizacji zadania.
"Wszystko wskazuje na to, że zatrzymany przedsiębiorca obiecał wiceministrowi zatrudnienie w spółkach z zapewnieniem kilkunastotysięcznego miesięcznego wynagrodzenia w zamian za +pomoc+, która miałaby doprowadzić do odstąpienia Wodociągów Kieleckich Sp. z o.o. od naliczenia kar umownych i przyjęcia bez zastrzeżeń wykonanych robót budowlanych" - podało w komunikacie CBA.
Według śledczych Janusz O. przyjął obietnicę korzyści, a po dymisji podjął pracę w spółkach tego przedsiębiorcy, choć jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP nie wywiązał się z obietnicy załatwienia nienaliczania kar.
Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski powiedział w czwartek PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze z łódzkiej delegatury CBA.
Zatrzymani przez CBA zostaną doprowadzeni do lubelskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie - podał naczelnik. Tam prokurator ma im przedstawić zarzuty - dodał.