Promocja w Lidlu to jeszcze nic. To dopiero jest coś!

2 sierpnia Kościół ofiaruje swym wiernym wspaniały dar - odpust Porcjunkuli. Można go uzyskać w każdym kościele - parafialnym lub franciszkańskim.

Odpust zupełny Porcjunkuli wiąże się z podaniem, według którego Matka Boża miała powiedzieć św. Franciszkowi, że w zamian za jego gorliwość w staraniach o zbawienie dusz, może poprosić o łaskę, jaką tylko chce. A on poprosił, żeby wszyscy, po ważnie odbytej spowiedzi i po nawiedzeniu kaplicy Porcjunkuli (obecnie znajduje się ona wewnątrz bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Asyżu), mogli otrzymać przebaczenie wszystkich grzechów i odpust zupełny.

Początkowo odpust zupełny Porcjunkuli można było uzyskać 2 sierpnia wyłącznie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Potem przywilej ten stopniowo rozszerzano - aż do stanu obecnego, w którym odpust Porcjunkuli można uzyskać we wszystkich kościołach - parafialnych lub franciszkańskich.

Co trzeba zrobić? Pobożnie nawiedzić kościół, odmówić "Ojcze nasz" oraz Wyznanie Wiary, przystąpić do spowiedzi świętej, przyjąć Komunię świętą, pomodlić się w intencjach Ojca Świętego oraz być wolnym od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

Dlaczego odpust jest tak wielką łaską? Czy nie wystarczy się wyspowiadać?

- Odpuszczenie grzechów w sakramencie pokuty gładzi winę i karę wieczną - przywraca człowiekowi więź z Bogiem (łaskę uświęcającą) oraz otwiera mu drogę do nieba. Nie zostaje jednak zgładzona kara doczesna. Dlaczego? Otóż grzech nie tylko uderza w nasze relacje z Bogiem, ale też w pewien porządek świata: powoduje cierpienie, przykre emocje, nienawiść, czyjąś krzywdę albo ból i wszelkie inne dotkliwe skutki na wielu płaszczyznach naszego życia. Jest to pewien „ogon”, ciężar, bagaż, który trzeba dźwigać i który wymaga naprawienia i wynagrodzenia - pisze ks. Andrzej Adamski. Odpust zupełny oznacza pozbycie się tego "ogona". Jeśli człowiek uzyskuje go, nie będąc w stanie pełnej wolności od przywiązania do jakiegoś grzechu, to odpust ten jest cząstkowy. Przystępnie na temat sensu, wartości i warunków odpustu ks. Adamski pisze w tekście pt. "Cała prawda o odpustach".

A teraz prawdziwy hit:

Odpust zupełny można uzyskać codziennie! Jak, gdzie, kiedy, za kogo, pod jakimi warunkami? Więcej na ten temat znajdziesz tutaj:

I pamiętaj, co Pan Jezus powiedział św. Faustynie o duszach w czyśćcu:

- Bierz ze skarbca mojego Kościoła wszystkie odpusty i ofiaruj za nie … O, gdybyś znała ich mękę, ustawicznie byś ofiarowała za nie jałmużnę ducha i spłacała ich długi mojej sprawiedliwości.

« 1 »

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.