Podobno Chiara Lubich, założycielka ruchu Focolari, usłyszała jako młoda dziewczyna pytanie od pewnego księdza: – Czy mogłaby mi pani poświęcić godzinę? I podobno odpowiedziała, że może poświęcić nie tylko godzinę, ale cały dzień.
Ksiądz miał jej odpowiedzieć: – Bóg kocha panią nieskończenie! Spodobał mi się ten dialog, bo da się w nim zauważyć pewną podstawową właściwość dialogu – otwarcie na drugiego człowieka. A przeglądając większość portali internetowych, włączając większość programów telewizyjnych, słuchając większości radiowych dyskusji z udziałem polityków, można odnieść wrażenie, że to konflikt jest dziś podstawową formą życia społecznego. Być może dlatego, że dobrze się sprzedaje? Faktem jest, że dwoje kłócących się za ścianą sąsiadów czy para, która głośno przestaje być parą na oczach przechodniów, przyciągają uwagę i człowiek zaczyna obserwować oraz słuchać. Szkoda jednak, jeśli ten standard przenosi się na całość życia publicznego. Kłócą się wszyscy ze wszystkimi o wszystko. Najczęściej o jakieś bliżej nieokreślone prawa, których jedni drugich pozbawiają. Szkoda. Praktyczniej przecież byłoby się dogadać. Z szacunkiem do siebie nawzajem. Nie mam wątpliwości, że potem wszelakie prawa jednych i drugich nie byłyby w żaden sposób naruszane.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.