Premier do strażaków: Jesteście wspaniałymi bohaterami naszej codzienności

Jesteście wspaniałymi bohaterami naszej codzienności; jesteście pomocnikami Pana Boga w tych wielkich bohaterskich akcjach, gdzie pomagacie bliźnim, za to cała Polska wam dziękuje - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów Dnia Strażaka w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie).

Premier Morawiecki oraz szef MSWiA Joachim Brudziński wzięli w Rypinie udział w obchodach Dnia Strażaka organizowanych przez Urząd Miasta, PKN Orlen oraz Fundację Orlen - Dar Serca.

"W to wasze święto chciałbym przede wszystkim wam - w imieniu wszystkich naszych rodaków - najserdeczniej podziękować za waszą gotowość, czujność, odwagę, a nierzadko za wasze bohaterstwo" - zwrócił się premier do strażaków podczas pikniku rodzinnego z okazji obchodów Dnia Strażaka.

Jak dodał, strażacy niejednokrotnie wykazują się aktami bohaterstwa, które każdy z nas powinien podziwiać. "Chcemy wam za to, za tę służbę, za tę gotowość bardzo serdecznie podziękować" - oświadczył Morawiecki.

Podczas wystąpienia szef rządu wymieniał kilka przykładów akcji okolicznych strażaków wskazując, że były to "bohaterskie działania".

"Takich działań w całej Polsce było w zeszłym roku ponad pół miliona. A ile jest minut w roku? Też ponad pół miliona, a więc można powiedzieć, że co minutę gdzieś w całym kraju, w całej Polsce, wyrusza Państwowa Straż Pożarna, strażacy, wyrusza Ochotnicza Straż Pożarna" - mówił Morawiecki.

"Co byśmy bez was zrobili, ile tragedii ludzkich byłoby rozsianych po całej Polsce?" - zastanawiał się szef rządu.

"Za to, że im zapobiegacie, że jesteście, jak w tym zawołaniu dekalogu strażackiego sprzed ponad 100 lat: czujni jak zając, odważni jak lwy. Za to cała Polska wam dziękuje" - dodał premier, zwracając się do strażaków.

Podkreślał jednocześnie, że strażacy są "wspaniałymi bohaterami naszej codzienności". "Wytrzymujecie próbę ognia w tych wielkich żywiołach (...), jesteście pomocnikami Pana Boga w tych wielkich bohaterskich akcjach, gdzie pomagacie ludziom, pomagacie bliźnim. Bardzo wam za to dziękujemy" - powiedział Morawiecki.

Szef rządu dziękował też rodzinom strażaków za to, że "wspieracie ich swoją obecnością, swoim duchem, bo im ta pomoc jest bardzo potrzebna".

"Życzę wszystkim, żeby tak, jak w roku 2018, który dla interweniujących strażaków zakończył się dobrze, nie było śmiertelnych wypadków. Żeby w tym roku i w kolejnym wasze wyjazdy w teren, na ratunek zawsze kończyły się szczęśliwym powrotem" - zaznaczył Morawiecki.

Przemawiający po nim minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński podkreślił, że zaufanie, jakim cieszą się strażacy, jest dowodem perfekcyjnego dbania o bezpieczeństwo Polaków.

"To najwyższe zaufanie, jakim dzisiaj w Rzeczpospolitej cieszy się PSP i OSP, to najlepszy dowód, jak dobrze wykonujecie słowa przysięgi, jak perfekcyjnie i profesjonalnie na co dzień dbacie o nasze bezpieczeństwo" - powiedział Brudziński.

Jak podkreślił, jest dla niego jako szefa MSWiA "zaszczytem zameldować", że rząd PiS "dokłada wszelkich starań, aby Polacy czuli się bezpieczni". "Prawo do bezpieczeństwa i prawo do pełnej, profesjonalnej pomocy i wsparcia, czy to ochotników, czy to funkcjonariuszy PSP, mają wszyscy obywatele Rzeczpospolitej" - powiedział Brudziński.

Podkreślił, że to bezpieczeństwo zapewniają coraz lepiej wyposażeni zarówno funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhny i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zaznaczył, że jest to "zasługa Mateusza Morawieckiego, który najpierw jako minister finansów, dzisiaj jako premier wspiera program modernizacji służby mundurowych", a także komendanta głównego PSP gen. Leszka Suskiego, "który dokłada starań, aby straż pożarna była rzeczywiście wizytówką naszego kraju".

Brudziński wspominał w swoim wystąpieniu o "jednym wydarzeniu, jakże ważnym dla wizerunku całej Polski". Chodzi o, jak mówił, "braterską pomoc, jaką ponieśli polscy strażacy Szwedom podczas niespotykanych w ich historii pożarów latem ubiegłego roku".

"Cóż tak zdumiało naszych północnych sąsiadów? Po pierwsze zdumiały ich profesjonalizm, zaangażowanie, wyszkolenie naszych strażaków, ale po drugie olbrzymie zdumienie wzbudziło to, że nasi strażacy nie pojechali do nich wozami drabiniastymi z beczkami czy z wiadrami, tylko pojechali najnowocześniejszym sprzętem i tym sprzętem ratowali ich mienie, ich życie. To zasługa pana premiera, naszego rządu i zasługa pana generała (Leszka) Suskiego (komendant PSP - PAP), któremu chciałbym bardzo serdecznie podziękować" - powiedział.

"Gdyby ktoś chciał się pokusić o wynajęcie najlepszej (...) agencji marketingowej, żeby budować wizerunek Polski w świecie, i tak by nie dorównał wam, strażakom, za tę misję, którą wtedy nieśliście do Szwecji" - dodał szef MSWiA.

Podobnie ogromnie wrażenie zrobiła, dodał, wystawa fotograficzna o działaniach polskiej straży pożarnej w Szwecji, otwarta w Parlamencie Europejskim. "Takie samo zdumienie jakie widzieliśmy na twarzach Szwedów, mogliśmy widzieć, europoseł Kosma Złotowski mógłby to potwierdzić, na twarzach europosłów z całej Europy, że oto Polska jako solidarna w Unii Europejskiej, niesie pomoc na tak wysokim poziomie" - podkreślał Brudziński.

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, wskazał, że "strażacy zapewniają bezpieczeństwo naszym klientom, zapewniają bezpieczeństwo Polakom. Są dla nas bardzo ważni".

"Oni zapewniają bezpieczeństwo naszym klientom, zapewniają bezpieczeństwo Polakom. To wspaniała formacja, która na ziemiach polskich ma tradycje ponad 150-letnie. Wiem, że na tych terenach są także jednostki, które obchodziły już stulecie istnienia. To wspaniała rzecz. Widząc dziś strażaków, obserwujemy pokolenia, które się zmieniają. Widzimy strażaków z większym i mniejszym doświadczeniem. Straż jest prawdziwą oznaką ludzkiej solidarności. Ta solidarność jest wspaniała. Nigdzie w Europie nie ma takiej solidarności realizowanej przez straże, jak w Polsce" - wskazał Obajtek.

Po przemówieniach zaproszonych gości wręczono odznaczenia dla strażaków, którzy są w służbie od wielu lat, a także wyróżniono najstarsze jednostki straży pożarnej w regionie. Otrzymały one po 20 tysięcy złotych.

Na terenie MOSiR-u stanęło m.in. miasteczko lekkoatletyczne, a goście imprezy mogą podziwiać pokazy akcji ratowniczych. Gwiazdą muzyczną festynu będzie zespół Enej.

« 1 »