Wnioski na nowe e-dowody można składać od 4 marca. "Jeszcze w marcu do obywateli trafią pierwsze dowody z warstwą elektroniczną" - zapowiada w rozmowie z PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Zewnętrznie dokument będzie wyglądał podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego, ale - jak wskazał minister - w warstwie plastikowej będzie wgrana warstwa elektroniczna, czyli niewidoczny z zewnątrz chip.
Według szefa MC nowe dowody będą lepiej zabezpieczone niż dotychczasowe. "Dowód będzie zabezpieczony PIN-em, który sami będziemy nadawać w procesie jego odbioru. Wszystkie operacje, których będziemy dokonywać przy pomocy tego dowodu będą miały jeszcze dodatkowe elementy, jak na przykład SMS, który będzie przychodził do nas po to, by potwierdzić poszczególne transakcje" - opisywał Zagórski.
Ponadto - mówił - jeśli dowód się zagubi albo będziemy mieli podejrzenie, że ktoś go nam ukradł, będziemy mieli możliwość czasowego "zawieszenia" dowodu, albo natychmiastowego unieważnienia.
"Zamiast iść na policję, wypełniać formularze, będziemy mogli natychmiast zawiesić dowód online na 14 dni. Jeżeli w ciągu tych 14 dni dowód się znajdzie, bo gdzieś nam się zawieruszył, będzie można ten proces odwrócić bez konieczności wyrabiania nowego dowodu" - wskazał minister cyfryzacji. Do szybkiego zastrzeżenia dowodu niezbędne będzie założenie profilu zaufanego. Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internecie.
Jak zapowiedział Marek Zagórski, nowe dowody mają pozwolić na lepsze korzystanie z dostępu do usług administracji.
"Ten dowód będzie - i to jest jedno z ważniejszych zadań - dawał możliwość potwierdzenia swojej obecności w placówkach służby zdrowia. To będzie pewien proces, ale myślimy, że na większą skalę będzie to funkcjonowało już pod koniec roku" - zadeklarował. Nowe dowody, oprócz tych samych funkcji co dotychczasowe, mają także m.in. umożliwiać przechodzenie przez bramki na niektórych lotniskach bez konieczności weryfikowania się przed odpowiednimi służbami.
"Chcemy także, i to jest ta najważniejsza rzecz, żeby te funkcjonalności - ta możliwość wykorzystania warstwy elektronicznej oczywiście za zgodą posiadacza dowodu inspirowała biznes, żeby biznes korzystał z tej funkcjonalności, chociażby w takich usługach jak usługi bankowe. Na przykład przy zawieraniu umowy kredytowej będzie można "zaciągnąć" dane bezpośrednio do systemu, co spowoduje, że nie będzie trzeba skanować dowodu osobistego i ten proces będzie po prostu szybszy" - wskazał szef MC, dodając, że to samo dotyczy np. operatorów telekomunikacyjnych.
"Czekamy także na pewną kreatywność rynku" - podkreślił Marek Zagórski.
Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli ma się ważny dowód osobisty, nie trzeba składać wniosku. Podobnie jak obecna wersja, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Według planów dowody z warstwą elektroniczną będą zastępować dotychczasowe dowody stopniowo - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty). Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.
Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna. (PAP)
autor: Małgorzata Werner-Woś
mww/