To niezwykle ambitny pomysł spółki związanej z Uniwersytetem Warszawskim.
Spółka biotechnologiczna Uniwersytetu Warszawskiego Warsaw Genomics chce przebadać Polaków pod kątem ryzyka zachorowalności na nowotwory o podłożu genetycznym. Jeśli pomysł doczeka się realizacji, będzie to pierwsze tego typu działanie na świecie przeprowadzone na tak wielka skalę. Na razie w Davos poinformowano o zawarciu porozumienia o współpracy strategicznej między Warsaw Genomics oraz Bankiem Pekao S.A., która ma na celu objęcie jak najszerszej grupy ludzi badaniami na ryzyko zachorowalności.
"Chcemy przebadać wszystkich Polaków. Jest to możliwe dzięki unikatowej, niespotykanie szybkiej i taniej metodologii wypracowanej w Warsaw Genomics. Na każde 100 przebadanych osób, ratujemy życie pięciu. Mamy nadzieję, że partnerstwo z Bankiem Pekao umożliwi nam dotarcie do wszystkich potrzebujących" - mówi prof. Krystian Jażdżewski stojący na czele spółki.
Co czwarte zachorowanie na nowotwór w Polsce ma przyczyny genetyczne, a nie środowiskowe. Właśnie ryzyko takich zachorowań bada Warsaw Genomics. Świadomość ryzyka pozwoli zwrócić większą uwagę na badania profilaktyczne, a te z kolei mogą pomóc wykryć ewentualną chorobę na wczesnym etapie, kiedy jest w pełni uleczalna.
Na razie na mocy umowy o współpracę program badań obejmie pracowników banku PeKaO S.A. i ich rodziny. W kolejnym etapie Bank planuje poszerzenie zakresu współpracy z Warsaw Genomics również o swoich klientów i parterów. Pula przebadanych osób ma być z czasem coraz większa. Jest to możliwe dzięki unikatowej metodzie badania, która sprawia, że analiza materiału genetycznego jest znacznie tańsza, niż w przypadku metod stosowanych dotąd w Europie Zachodniej.
Wojciech Teister /naukawpolsce.pap.pl