Rafalska: Cieszą dane, że 500 Plus działa aktywizująco

Cieszą dane GUS, że program 500 Plus działa aktywizująco - oceniła w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, nawiązując do informacji, że część korzystających z programu osób zaczęła pracę lub jej poszukiwanie.

"Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego widać, że może być zupełnie odwrotnie, niż mówiła część ekspertów, a prawie cała opozycja, że 500 Plus wpływa dezaktywizująco. Że nie jest tak, pokazywały pierwsze badania CBOS-u, gdzie beneficjenci programu, mówili, że 500 Plus to dla nich szansa na to, by wrócić do pracy, bo mogą zapłacić za żłobek, przedszkole, bilet miesięczny, że mają alternatywę" - powiedziała minister na antenie TVP Info.

Rafalska zaakcentowała, że "tzw. bierność zawodowa to nie jest zjawisko, które wystąpiło przy okazji programu 500 Plus". "Ona była i będzie, zdarzają się przeróżne sytuacje losowe. Bierność zawodowa spowodowana opieką nie dotyczy wyłącznie dzieci. Może dotyczyć konieczności sprawowania opieki np. nad starszymi rodzicami bądź członkami rodzin" - wskazała.

Szefowa MRPIPS powiedziała, że cieszy się z danych GUS. "Część ekspertów od razu mówi, że to błędne dane, błędna interpretacja, zaskoczenie. Oczywiście gdy pokazywano, że bierność rosła, to wszyscy mówili, że jest to wina »pięćsetki«. Proponuję poważną debatę, dyskusję w oparciu o dane, których nie powinniśmy bagatelizować" - wskazała.

Minister Rafalska stwierdziła, że sytuacja na rynku pracy jest lepsza, są miejsca pracy. "Ludzie to widzą i chcą tę szansę wykorzystać. Idą do pracy, sytuacja ich rodzin się poprawia. To duża wartość" - zaznaczyła.

"Dziennik Gazeta Prawna" podał w środę, że GUS zapytał Polaków o wpływ 500 Plus na ich życie zawodowe przy okazji cyklicznego badania aktywności ekonomicznej BAEL. GUS zapytał 300 tys. osób o to, jak pobieranie świadczenia na dzieci wpłynęło na ich życie zawodowe. W artykule poinformowano, że 76 tys. przyznało, że dzięki temu zaczęło pracę, a kolejne 75 tys. rozpoczęło jej poszukiwania. 33 tys. korzystających z dodatkowych pieniędzy zrezygnowało z zatrudnienia, a 34 tys. przestało go szukać.

« 1 »
TAGI: