Sąd Apelacyjny w Gdańsku po rozpoznaniu apelacji prokuratora od wyroku uniewinniającego m.in. muzyka Adama D. ps. Nergal za znieważenie polskiego godła, uchylił wczoraj wyrok, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu. W trakcie rozprawy apelacyjnej, Sąd odwoławczy odniósł się do stanowiska Ordo Iuris i uwzględnił argumentację Instytutu. Ordo Iuris bierze udział w procesie jako uczestnik postępowania.
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku złożyła w sprawie akt oskarżenia przeciwko Adamowi D. i Maciejowi G., zarzucając im znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej poprzez wprowadzenie do niego „treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej", zawierające „elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie" oraz Rafałowi W. który na zlecenie zespołu stworzył projekt graficzny. Oskarżony Adam D. do promocji trasy koncertowej swojego zespołu „Behemoth" zlecił wykonanie, a następnie rozpowszechnienie grafiki, promującej trasę koncertową „Rzeczpospolita Niewierna", która trwała od 30 września 2016 r. do 10 października 2016 r. Trasa koncertowa obejmowała największe miasta w Polsce. Grafika została szeroko rozpowszechniona za pomocą środków masowego komunikowania oraz wykorzystana na gadżetach promocyjnych, takich jak np. koszulki.
W pisemnym stanowisku przesłanym w sprawie Instytut Ordo Iuris podkreślał znieważający charakter grafiki profanującej godło Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokonał analizy polskiego prawodawstwa, z którego wynika konieczność poszanowania symboliki państwa polskiego.
Sąd Apelacyjny rozpoznając apelację oskarżyciela publicznego od wyroku uniewinniającego oskarżonych, podzielił trafność stanowiska Instytutu Ordo Iuris kwestionującego prawidłowość oceny prawnej dokonanej przez Sąd pierwszej instancji.
„Sąd Apelacyjny na rozprawie wprost wskazał na prawidłowość argumentacji Ordo Iuris w kwestii braku należytej odpowiedzi Sądu pierwszej instancji na fundamentalne pytanie: czy samo przerobienie godła Rzeczypospolitej Polskiej może mieć charakter znieważający? Obrona bowiem podnosiła, że czymś naturalnym jest przerabianie w logotypach wizerunku orła w koronie. Sąd pierwszej instancji, uniewinniając Adama D. wskazał, że nie mógł on znieważyć godła, bowiem zaprezentowana grafika de facto godłem takim nie była. To stanowisko jest oczywiście błędne” – podkreślił radca prawny Tomasz Złoch reprezentujący Instytut Ordo Iuris w trakcie procesu.
„Wyrok Sądu Apelacyjnego cieszy. Pokazuje bowiem, że przepis art. 137 § 1 KK, przewidujący odpowiedzialność karną za znieważenie godła Polski, nie jest martwy. Przy ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd będzie musiał przeanalizować czy najważniejszy dla Polaków symbol narodowy może podlegać dowolnym przeróbkom, nawet przypisującym mu treść obrazoburczą i wulgarną, jak w przypadku promowania trasy koncertowej satanistycznego zespołu «Behemoth»” – wskazuje adw. dr Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
Instytut Ordo Iuris w trakcie procesu reprezentuje radca prawny Tomasz Złoch.
Ordo Iuris