Polska dzięki Kościołowi daje dziś Europie wielki dar solidarności - powiedział w czwartek na uroczystej sesji otwierającej zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki.
"Solidaryzm i wolność budowana dziś przez polskie państwo jest właśnie zakotwiczona w nauce Kościoła, w tej wielkiej tradycji chrześcijańskiej, tradycji całej Europy, która tak wysoko przedstawiła godność człowieka, ale również zawsze przypominała o obowiązkach wobec wspólnoty i bliskich według zasady ordo caritas" - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu zaznaczył, że "państwo dobrobytu" po II wojnie światowej zbudowała chrześcijańska demokracja, "o czym dzisiaj też się czasem zapomina. Dodał, że współczesne media zbyt rzadko podkreślają chrześcijańskie i katolickie korzenie solidaryzmu społecznego na kontynencie europejskim, "a przecież takie są fakty, taka jest prawda historyczna".
Premier zaznaczył, że prawnik i ekonomista, prof. Politechniki Lwowskiej Leopold Caro "pokazał, iż między liberalizmem a socjalizmem jest droga solidaryzmu mocno związana z nauką katolicką, którą powinny kroczyć nowoczesne państwa.
"Komunizm i ideologia marksistowska, którą tutaj w Polsce tak dobrze, głęboko znamy z autopsji, mimo że obiecywała świat równiejszy, pokazywała świat zbrodniczy, gdzie nie było solidaryzmu, tylko atomizacja społeczna z użyciem aparatu represji" - mówił premier.
Mateusz Morawiecki bierze w czwartek udział w sesji otwierającej zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu. Jak poinformował w czwartek rzecznik KEP, głównym tematem obrad będzie solidarność w Europie.