Nowe badania przeprowadzone przez zespół naukowców zaskakują.
Nowe badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym Uniwersytet w Bristolu, pokazują, że rośliny dostosowują swój codzienny rytm okołodobowy do cyklu dnia i nocy. Badacze odkryli to na podstawie pomiaru ilości cukrów w ich komórkach. Naukowcy odkryli, że cukry wytworzone z fotosyntezy są wyczuwalne, co prowadzi do tego, że roślina wpada w rytm zmian energii w ciągu dnia.
Okazuje się, że nie tylko rośliny, ale także zwierzęta, grzyby i niektóre bakterie mogą oszacować porę dnia za pomocą swoich rytmów okołodobowych.
Te rytmy są regulowane przez wewnętrzny "zegar dobowy", a sposób ich działania jest tematem ważnym zarówno dla rolnictwa, jak i medycyny.
Dr Antony Dodd z Universytetu z Bristolu powiedział: "Zakład stale mierzy ilość cukru w komórkach i wykorzystuje te informacje do dokonania wymaganych korekt."
Rytmy okołodobowe kontrolują czas, w którym rośliny rosną, kiedy ich kwiaty otwierają się i uwalniają zapach, pozwalają również roślinom ostrożnie wykorzystywać zasoby energii, aby nie głodowały w nocy. Rytmy okołodobowe pomagają także wykrywać zmiany w porach roku, co jest kluczowe np. w tym, by uprawy dojrzewały we właściwym sezonie.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Current Biology".
MG/sciencedaily.com