Przedstawiciele organizacji wspierających dzieci chore onkologicznie z różnych krajów zaproponowali stworzenie wspólnej międzynarodowej platformy współpracy na rzecz małych pacjentów. Debata z udziałem organizacji z Polski, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Rumunii i Turcji odbyła się w czwartek w Warszawie.
Uczestniczący w spotkaniu reprezentanci organizacji pozarządowych wspierających dzieci zmagające się z chorobą nowotworową mówili o potrzebie i możliwości współpracy w zakresie pomocy najmłodszym pacjentom w chorobie oraz w powrocie do życia po zakończonej terapii. Inicjatorem debaty była Fundacja Spełnionych Marzeń.
"Tworząc wspólną organizację międzynarodową chcemy być bardziej widoczni nie tylko w swoich krajach, ale także na arenie międzynarodowej" - powiedział Tomasz Osuch, inicjator spotkania i prezes Fundacji Spełnionych Marzeń. Wyjaśnił, że chodzi o to, by być postrzeganym, jako poważny partner w rozmowach z decydentami w poszczególnych państwach, jak również w dialogu z firmami farmaceutycznymi. "Zdajemy sobie sprawę, że skala problemów onkologii dziecięcej jest nikła w porównaniu z onkologią dorosłych. Przemysł farmaceutyczny jest bardziej zainteresowany problemami onkologii osób dorosłych. Zależy nam jednak na tym, aby dostrzegł również problemy najmniejszych pacjentów" - podkreślił.
Osuch zapowiedział, że międzynarodowa organizacja zrzeszająca krajowe grupy zajmujące się pomocom dzieciom chorym na raka będzie otwarta na nowych członków.
I Międzynarodowa Debata Organizacji Wspierających Dzieci Chore Onkologiczne poprzedziła "Onko-Olimpiadę 2018". W tym wydarzeniu sportowym biorą udział dzieci będące w terapii oraz po przebytym leczeniu. Tegoroczna, VII edycja igrzysk odbywająca się w stolicy potrwa do niedzieli.