W walce z nadużyciami w Kościele nie wystarczą tylko nowe normy prawne, trzeba zmiany mentalności i wspólnego działania na rzecz wykorzenienia tej zbrodni w Kościele. Wskazuje na to nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych komentując papieski list w sprawie nadużyć. Ojciec Święty wezwał w nim do modlitwy i pokuty za grzechy ludzi Kościoła.
Abp Christophe Pierre w rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla, że ofiary muszą mieć świadomość, że Kościół jest po ich stronie. Trzeba też uczynić wszystko, by podobne skandale nigdy więcej się już nie powtórzyły. „Kiedy słyszę o nadużyciach myślę przede wszystkim o cierpieniu ofiar”. „Skandale są dla mnie powodem bólu ponieważ kocham Kościół, całe życie mu służę, sam jestem kapłanem i znam wielu wspaniałych księży, którzy są uczciwi, przejrzyści i wiernie służą ludziom” – podkreśla abp Pierre.
„Na Ojcu Świętym spoczywa odpowiedzialność za Kościół w wymiarze światowym i wdzięczny mu jestem za ten list. Nam, pasterzom Papież przypomina, że naszym obowiązkiem jest prowadzenie całego ludu Bożego, ale i szczególne towarzyszenie tym, którzy są najbardziej bezbronni. Musimy zrobić wszystko, by dobrze wychowywać przyszłych księży i im nieustannie towarzyszyć, tak by stanęli na wysokości zadania, jakie jest im powierzone – mówi Radiu Watykańskiemu abp Pierre. – Wiemy, że misja kapłana ma naprawdę ogromne znaczenie. Kiedy dochodzi do nadużyć, trzeba zdecydowanie działać na wszelkich możliwych płaszczyznach, by temu zapobiec i ukarać winnych. Chciałbym podkreślić, że jako nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych każdego dnia widzę biskupów, kapłanów, zakonników, którzy są wspaniałymi świadkami Chrystusa, którzy oddają swe życie dla potrzebujących. To jest Kościół, który znam. Ważne jest, żeby o tym pamiętać, ponieważ większość księży, biskupów i ludzi świeckich jest naprawdę oddanych Kościołowi i są świadkami Ewangelii. ”
„Jedynie konfrontując się z naszym błędem wobec przestępstw, których ofiarą padli ci, których zobowiązani jesteśmy chronić, Kościół może wskrzesić kulturę życia tam, gdzie zapanowała kultura śmierci” – napisał przewodniczący amerykańskiego episkopatu dziękując Papieżowi za jego list. Kard. Daniel N. DiNardo zauważył, że Franciszek pisze jako pasterz, który wie, jak głęboko grzech niszczy życie. Wskazał, że jego słowa są dla całego Kościoła w USA wezwaniem do pokuty i modlitwy oraz podjęcia jeszcze bardziej zdecydowanych starań, by skandale z udziałem duchowych nigdy więcej nie miały już miejsca.
Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich w specjalnym komunikacie stwierdziła, że jej członkowie czują się umocnieni listem Ojca Świętego do dalszego wprowadzania zdecydowanej polityki tolerancji zero i ukarania winnych nadużyć, zarówno tych, którzy się ich dopuszczają, jak i tych, którzy na różne sposoby je kryją. „Zasada zerowej tolerancji jest podstawowym wymogiem, by chronić przed nadużyciami teraz i w przyszłości” – podkreśla komisja.