Godność jest kategorią wiary

W uzasadnieniu niedopuszczalności kary śmierci jest powołanie się na godność człowieka, co spotkało się z krytyką, że nie jest to argumentacja religijna tylko społeczna. To nieprawda, godność człowieka jest jedną z najważniejszych kategorii wiary.

Nie będę tu dyskutował, czy zakaz wykonywania kary śmierci podważa dotychczasowe nauczanie Kościoła (według mnie w żadnym razie), lecz chcę zwrócić uwagę na krytykę jaka spotkała Franciszka, że źle uzasadnia wprowadzenie do Katechizmu Kościoła Katolickiego niedopuszczalności tej kary. Otóż red. Tomasz Terlikowski w tygodniku „Do Rzeczy" stwierdził, że dla uzasadnienia tej zmiany posłużono się argumentacją społeczną, gdyż odwołano się do godności osoby, co według niego nie jest argumentacją religijną. To błąd. Katolicka koncepcja godności ludzkiej stanowi centrum naszej wiary. Apostoł Paweł, którego można określić teologiem godności człowieka, jednoznacznie stwierdza, że godność człowieka wynika z jedności z Chrystusem. W liście do Galatów pisze: „Wszyscy bowiem dzięki tej wierze jesteście Synami Bożymi – w Chrystusie Jezusie. Bo wy wszyscy ochrzczeni w Chrystusie przyoblekliście się w Chrystusa. Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie". A dalej stwierdza: „Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg wysłał do serc naszych Ducha Syna swego, który woła: Abba, Ojcze! A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej" „

Godność człowieka ma swoje źródło w akcie stworzenia ludzi przez Boga na swój obraz, o czym czytamy w Księdze Rodzaju otwierającej Stary Testament.

Część trzecia Katechizmu Kościoła Katolickiego pt. „Życie w Chrystusie" otwiera rozdział „Godność osoby ludzkiej". Czytamy w nim: „Godność osoby ludzkiej ma podstawę w stworzeniu jej na obraz i podobieństwo Boże; wypełnia się ona w powołaniu jej do Boskiego szczęścia. Jest właściwe istocie ludzkiej, że w sposób dobrowolny dąży do tego wypełnienia. Osoba ludzka przez swoje świadome czyny dostosowuje się lub nie do dobra obiecanego przez Boga i potwierdzonego przez sumienie moralne. Ludzie kształtują samych siebie i wzrastają wewnętrznie; całe swoje życie zmysłowe i duchowe czynią przedmiotem swojego wzrostu. Z pomocą łaski wzrastają w cnocie, unikają grzechu, a jeśli go popełnili, jak syn marnotrawny powierzają się miłosierdziu naszego Ojca niebieskiego. W ten sposób osiągają doskonałość miłości". Dalej Katechizm szczegółowo tłumaczy stwierdzenia zawarte w tym fragmencie". Dalej można przytaczać liczne przykłady na centralne miejsce godności człowieka w naszej wierze.

Być może w uzasadnieniu do zmiany Katechizmu, gdy jest powołanie na godność człowieka, powinno być odniesienie do Pisma Świętego i Magisterium Kościoła, tłumaczące czym jest godność w nauczaniu Kościoła, bo jak widać nie wszyscy mają tego świadomość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego