Jasna Góra teraz też mocno obecna w przestrzeni multimedialnej. Paulini odpowiadając na potrzeby czasu przygotowali wirtualny spacer w 3D. To okazja do poznania i odkrycia na nowo Sanktuarium, które jest nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale i pomnikiem historii. To szansa do pokazania wielkiego bogactwa duchowej kultury, która stanowi nasze dziedzictwo.
Przeor Jasnej Góry podkreśla, że dzięki zdjęciom w najwyższej jakości, bogatym opisom w różnych językach, zwiedzając wirtualnie Jasną Górę dotrzemy teraz również do miejsc zwykle niedostępnych dla pielgrzymów, zobaczymy detale, o których nie opowiadają przewodnicy, zachwycimy się unikatową architekturą i malarstwem, przeniesiemy się nawet w różne pory roku.
- Dzięki tej przestrzeni zobaczyć możemy także te miejsca życia klasztornego, które na co dzień, ze względu na charakter miejsca i życie wspólnoty, nie są dostępne dla pielgrzymów, jak biblioteka jasnogórska czy pauliński refektarz – powiedział o. Marian Waligóra.
Jasnogórski przeor dodał, że najważniejsze jest bezpośrednie spotkanie z Matką Bożą obecną w częstochowskim Wizerunku, ale w odkryciu tego może pomóc także wirtualna obecność. - Chodzi o to, żeby oglądając te zabytki czy odświeżając sobie pamięć o nich, zobaczyć jak wielka, jak wspaniała, jakim skarbem jest dla nas kultura duchowa tego miejsca, które w ten sposób chce promieniować na świat - zauważył o. Waligóra.
- To szansa dla tych, którzy znają Jasną Górę do lepszego poznania, ale i dla tych, którzy tego miejsca wcale nie znają - podkreśla jasnogórski przeor. Jego zdaniem wirtualna obecność, ze względu na młodych, jest konieczna, bo dla nich „Internet to jak przyjaciel, z którym się nie rozstają”.
O. Przeor zauważył, że „wirtualny spacer po Jasnej Górze to nowość jeśli chodzi o obecność Sanktuarium w taki sposób w przestrzeni multimedialnej, ale zwiedzanie przez Internet to od dawna praktykowane narzędzie, zwłaszcza w historycznych obiektach muzealnych, do których Jasna Góra też się zalicza”.
- Chcemy wejść poprzez to w przestrzeń duchową i pokazać skarby kultury duchowej naszego narodu - twierdzi paulin i zauważa, że ważne jest też ukazywanie kultury materialnej, bo choć pielgrzymi przybywają tu, by odświeżyć swoją wiarę i przylgnąć do Pana, to nagromadzone tu różne wota i pamiątki, a także rzeźby czy obrazy, to wielkie dziedzictwo, które także powinno zobaczyć wielu. - Chcemy pochwalić się pięknem tej chrześcijańskiej kultury – dodaje o. Waligóra.
Wśród walorów wirtualnego spaceru jasnogórski przeor wylicza również perspektywę z jakiej zabytki są pokazane. - To bardzo świeży, nowatorski sposób, zdjęcia ukazują tak wiele i tak różne szczegóły, że zdumiewa to nawet nas, mieszkańców klasztoru – twierdzi zakonnik. Dodaje, że „mając czas i bardzo dobrą jakość zdjęć, można wszystkie detale zobaczyć z bliska i dokonać analizy piękna, które stworzył człowiek na chwałę Bożą”.
Opisy klasztornych miejsc są nie tylko w różnych językach, ale i dla tych, którzy mają trudności np. z czytaniem małych liter, przygotowane także w wersji audio.
- Taki wirtualny spacer to jest coś, co może pozostać po nas dla przyszłych pokoleń, mamy nowe środki, nowe możliwości, musimy umieć je wykorzystać - dodaje o. Waligóra.
Wirtualna przestrzeń to wciąż wielki obszar do pokazywania piękna życia chrześcijańskiego. Prezentowane w niej jasnogórskie sanktuarium jest przedsionkiem w drodze na spotkanie z Bożą Rodzicielką.
Wirtualny spacer w 3D znajduje się na stronie: http://www.zdjecialotnicze.pl/wirutalnyspacer/JasnaGoraPL.html. Powstał z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na realizację projektów pt. „Narodowe Perły Klasztoru OO Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego” .