Parlament Europejski skrytykował cięcia, które zaproponowała Komisja Europejska w projekcie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Zdaniem europosłów finansowanie wspólnej polityki rolnej i polityki spójności musi zostać utrzymane przynajmniej na obecnym poziomie.
Według własnych obliczeń Parlamentu zaproponowane przez KE cięcia wyniosą w rzeczywistości 10 proc. w przypadku funduszy rolnych i 15 proc. w przypadku polityki spójności, a nie "około 5 proc." w obu przypadkach, jak obliczyła Komisja. Europosłowie są przeciwni jakimkolwiek cięciom; ich zdaniem finansowanie wspólnej polityki rolnej i polityki spójności musi zostać utrzymane przynajmniej na obecnym poziomie.
Takie postulaty znalazły się w nieustawodawczej rezolucji przyjętej w środę 409 głosami za, przy 213 głosach przeciw i 61 wstrzymujących się.
2 maja KE przyjęła projekt budżetu UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,279 biliona euro. Według niego cięcia w unijnej polityce spójności mają wynieść około 7 proc., a we Wspólnej Polityce Rolnej około 5 proc. Znacznie różnią się jednak w odniesieniu do poszczególnych krajów - w przypadku Polski KE zaproponowała zmniejszenie o 23 proc. środków na politykę spójności.