"Podwójne wyzwanie" to hasło przedsięwzięcia, jakiego zamierza podjąć się Marek Rybiec, który do końca roku chce przebiec cztery pustynie i zebrać środki na zakup wyposażenia medycznego dla poradni leczenia bólu w hospicjum.
Związany z sektorem inwestycji finansowych Rybiec, planuje pokonać ok. 1000 km biegając po Saharze, Gobi, Atakamie i Arktyce. Chce zgromadzić środki niezbędne do wykonywania zabiegów przeciwbólowych w Poradni Leczenia Bólu Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie.
"Fundacja, dzięki medycynie paliatywnej, pomocy psychologicznej i duchowej pomaga pacjentom żyć godnie. Nowe wyposażenie medyczne poradni, pomoże im jeszcze skuteczniej pełnić tę misję. To również szansa na stabilizację i samowystarczalność finansową hospicjum" - powiedziała PAP Weronika Chrapońska-Chmielewska z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Akademia jest zaangażowana w projekt.
Szansą na poprawę sytuacji placówki jest Fundusz Podwójne Wyzwanie, zainicjowany przez Koalicję Prezesi-Wolontariusze, łączącą liderów biznesu i projekty społeczne. Dzięki Funduszowi, inicjatywy społeczne mają otrzymywać pieniądze oraz wsparcie eksperckie dotyczące sposobów wykorzystania środków, by mogły zyskać samodzielność finansową.
"+Podwójne wyzwanie+ łączy dwa światy: z jednej strony jest cel sportowy - bieg, a z drugiej społeczny - zdobycie środków. Dwa wyzwania ma także organizacja, która jest beneficjentem - ma dalej i lepiej pełnić misję społeczną, a jednocześnie zyskać niezależność od wsparcia zewnętrznego" - wskazała Chrapońska-Chmielewska.
Szczegóły dot. przedsięwzięcia znaleźć można na stronie www.podwojnewyzwanie.com
Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa powstało w 1990 r. Z informacji zamieszczonej na jej stronie internetowej wynika, że każdego roku obejmuje fachową opieką paliatywną około 2 tys. chorych w opiece domowej oraz tysiąc pacjentów w hospicjum stacjonarnym. Fundacje szacuje, że kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia i dotacje z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy zapewniają ok. 60 proc. rzeczywistych kosztów leczenia i opieki. Brakującą część środków - ok. 40 proc. - Fundacja pozyskuje dzięki ofiarności darczyńców.