Akcja ratunkowa pod Nanga Parbat - wśród uwięzionych jest Polak

Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol utknęli na wysokości ok. 7400 m pod kopułą szczytową. Polak jest w złym stanie. Nowe informacje nie są dobre...

Zespół Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol prowadzą akcję górską w masywie Nanga Parbat. Celem ich działań jest drugie w historii zimowe wejścia na ten ośmiotysięcznik. Górę znają doskonale, Mackiewicz wielokrotnie próbował zdobyć ją zimą. 

Dotychczas wyprawa przebiegała pomyślnie - 24 stycznia Polak poinformował, że są na wysokości 7300 m. i kolejnego dnia planują rozpocząć atak szczytowy. Odtąd nie przekazali żadnych informacji.

Komunikat o problemach himalaistów przekazała ambasada Francji. Revol i Mackiewicz schodzą w dół i jak dotąd udało im się pokonać 200 m - są na wysokości 7400 m. Ambasady Francji i Polski koordynują akcję ratunkową. 4 himalaistów z polskiej zimowej wyprawy na K2 oczekuje na możliwość przelotu helikopterem pod Nanga Parbat, w działania zaangażowany jest też himalaista i lekarz Robert Szymczak.

MSZ wydał zgodę na pokrycie kosztów akcji ratunkowej dla uwięzionych pod szczytem Nanga Parbat i zapewnił gwarancje finansowe, wojsko pakistańskie szykuje akcję - poinformował na Twitterze minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Jednak w Pakistanie zapada już zmrok i przelot helikoptera będzie możliwy dopiero jutro.

Revol i Mackiewicz zostali dostrzeżeni przez lornetkę z bazy. Według dostępnych informacji  przekazywanych z bazy pod Nanga Parbat Polak jest w złym stanie, ma chorobę wysokościową i prawdopodobnie ślepotę śnieżną.

"Z ostatnich wiadomości wynika, że oboje siedzą w szczelinie na 7400 m. Francuzka postanowiła pozostać przy Mackiewiczu, który nie jest w stanie schodzić" - informuje Janusz Majer.

« 1 »

Wojciech Teister Wojciech Teister /Polski Himalaizm Zimowy/PAP Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.