"W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem" - pod takim tytułem wydano pierwszy w Poznaniu kalendarz trzech religii. Zawiera on m.in. opracowanie dziejów religii w stolicy Wielkopolski i jest efektem prowadzonego dialogu międzyreligijnego.
Kalendarz jest efektem wspólnej pracy imama Youssefa Chadida, podrabina Szymona Zadumińskiego i księdza oblata Marcina Wrzosa, którzy spotykali się czasem w dość oryginalnych miejscach, np. w restauracji McDonald's.
W kalendarzu zaznaczone są najważniejsze święta trzech religii, a także wyszczególnione dni ich modlitw, czy nazwy poszczególnych miesięcy. Na kartach kalendarza znajdują się również fotografie przedstawiające poznańskie obchody najważniejszych świąt i świątyń religijnych w stolicy Wielkopolski.
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP koordynator projektu, redaktor czasopisma "Misyjne Drogi" i portalu misyjne.pl, odpowiedzialny w Archidiecezji Poznańskiej za dialog z islamem o. dr Marcin Wrzos OMI, "kalendarz jest elementem prowadzenia dialogu międzyreligijnego przedstawicieli trzech religii monoteistycznych, sięgających korzeniami starotestamentalnego patriarchy Abrahama".
"Dialog chrześcijańsko-żydowski trwa w naszym mieście już kilkanaście lat. Od kilku lat trwa też dialog chrześcijańsko-muzułmański, a niedawno pojawił się i żydowsko-muzułmański. Te spotkania, często w kameralnej atmosferze, prowadzone są nie tylko w cieniu synagogi, meczetu czy poszczególnych kościołów, ale czasem rozwija się w zaskakujących miejscach" - dodał.
Tłumaczył, że celem wydania kalendarza jest również wzajemne poznawanie swoich religii. Dodał, że dzięki temu może lepiej "zrozumieć osoby, które żyją obok nas, jadą obok w tramwaju, czy siedzą obok nas w kinie".
Imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego i przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP Youssef Chadid powiedział, że Poznań rzeczywiście znajduje się w czołówce najbardziej tolerancyjnych i otwartych miast w Polsce.
"Myślę, że Poznań idzie w bardzo dobrym kierunku i robi dużo, aby ludzie zrozumieli, że mimo, że się różnimy, to wszyscy możemy żyć obok siebie" - powiedział.
Podobnego zdania jest także podrabin żydowskiej gminy wyznaniowej w Poznaniu, działający w Fundacji Menora, Szymon Zadumiński. Jak podkreślił, "wszystko zależy jednak od tego, jaką pracę wewnątrz siebie wykona każdy, konkretny człowiek". "Jedna sprawa to różnego rodzaju kampanie społeczne, spoty, ale tak naprawdę jeżeli ludzie nie będą chcieli czegoś zmienić w sobie - to nic się nie zmieni" - dodał.
Kalendarz został wydany ze środków budżetowych Miasta Poznania w nakładzie 2 750 egz. Można go otrzymać bezpłatnie m.in. w siedzibie Urzędzie Miasta Poznania, w terenowych punktach informacyjnych, w synagodze, meczecie oraz wybranych kościołach na terenie Poznania.