Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą w sobotę w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim udział w Orszaku Trzech Króli, tradycyjnym elemencie obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Hasło pochodu brzmi w tym roku "Bóg jest dla wszystkich".
W Skoczowie orszak przejdzie ulicami miasta po raz czwarty. W postacie królów: Kacpra, symbolizującego Europę, Melchiora - Azję, a także Baltazara - Afrykę, tradycyjnie wcielą się mieszkańcy. Monarchowie po godz. 14. wymaszerują ze swymi orszakami z różnych miejsc i skierują się w stronę rynku. W jednym z pochodów, europejskim, z Kacprem wyruszy prezydencka para.
Na skoczowskim rynku głos zabierze prezydent Andrzej Duda. Błogosławieństwa udzieli biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
Zaplanowano wspólne kolędowanie przy bożonarodzeniowej stajence. Oprawę wydarzenia zapewni góralski zespół "Równica" z Ustronia. Uczestnicy zatańczą wspólnie poloneza do kolędy "Bóg się rodzi".
Skoczowski orszak organizuje Akcja Katolicka przy miejscowej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.
Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W tym roku przejdzie ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 zagranicą. Para prezydencka weźmie w nim udział po raz trzeci. Dwa lata temu uczestniczyła w orszaku w Warszawie, a w ub.r. w Cieszynie.
6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.
Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper - kadzidło, symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.
Mędrców ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).