Uważa się, że obraz Maryi z Guadalupe powstał w sposób nadnaturalny. Dlatego Joaquín Villegas namalował Boga Ojca jako autora tego wizerunku.
Obraz jest ilustracją prywatnego objawienia Indianina Juana Diego, który w 1531 roku na wzgórzu Tepeyac ujrzał piękną kobietę, która przedstawiła mu się jako Matka Boża z Guadalupe. Kiedy trzy dni później niósł dla Niej w płaszczu róże, w sposób cudowny na tym płaszczu powstał wizerunek Maryi. Jest to najstarsze objawienie Maryjne oficjalnie uznane przez Kościół katolicki. Bazylika Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Meksyku jest największym sanktuarium katolickim na świecie – rocznie przybywa tu 12 mln pielgrzymów.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.