Nawróciła swojego męża i jego brata, którzy również oddali życie za Chrystusa.
Cecylia jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła rzymskiego. Niestety, o świętej tak bardzo popularnej i czczonej w Kościele posiadamy bardzo mało informacji historycznych. Zasadniczym dokumentem jest pochodzący z V wieku opis jej męczeńskiej śmierci. Według niego Cecylia była dobrze urodzoną Rzymianką. Przyszła na świat na początku III w. Według starej tradycji z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości, chociaż rodzice obiecali już jej rękę również dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi.
W przeddzień ślubu Cecylia opowiedziała mu o swym postanowieniu i o wierze chrześcijańskiej. Pozyskała swego męża oraz jego brata Tyburcjusza, którzy przyjęli chrzest. Wkrótce potem wybuchło prześladowanie chrześcijan.
Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
Imię św. Cecylii wymieniane jest w Kanonie Rzymskim. Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Legenda bowiem głosi, że grała na organach.
W ikonografii św. Cecylia przedstawiana jest m.in. w tunice z palmą męczeńską w dłoni. Czasami gra na organach. Towarzyszą jej: anioł, instrumenty muzyczne, płonąca lampka, miecz, wieniec z białych i czerwonych róż - oznaczających jej niewinność i męczeństwo. Jest patronką muzyki kościelnej i wszystkich, którzy ją tworzą.