Siła polskich firm

W Rzeszowie odbywa się Kongres 590, jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Do stolicy Podkarpacia przybyli prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło czy wicepremier Mateusz Morawiecki.

Kongres 590, dający okazję do spotkania politykom, przedsiębiorcom i ekspertom a także promować polską gospodarkę i polskie firmy, odbył się już po raz drugi. Nie przez przypadek odbywa się on na Podkarpaciu. To właśnie w okolicach Rzeszowa rozwija się Inkubator technologiczny Aeropolis. Właśnie na terenach jego Parku Naukowo-Technologicznego – centrum kongresowym G2A Arena w Jasionce odbywa się cała impreza.

Kongres 590 zbiegł się z dwuleciem rządów Beaty Szydło. Był więc on okazją do dyskusji na zmianami w polskiej gospodarce jakie zaszły od 2015 r. Było więc dużo o wyrównywaniu nierówności w Polsce, m.in. o programach społecznych jak 500+ czy Mieszkanie+ ale i o większym nacisku na rozwój biedniejszych regionów Polski, takich jak właśnie Podkarpacie. Wicepremier Morawiecki mówił o przebudowie demokratycznego kapitalizmu. Jak podkreślał, sukces osiągają nie koniecznie te kraje, które mają niskie podatki, ale te, które mają najbardziej spójny system społeczny.

Jednak jak podkreślali uczestnicy kongresu, wyrównywanie szans to nie wszystko, potrzebna jest jeszcze dynamizacja rozwoju gospodarczego. Popularnym hasłem kongresu była reindustrializacja. Jak podkreślali to właśnie przemysł tworzy najstabilniejsze miejsca pracy i najbardziej wpływa na przyśpieszenie rozwoju państw. Polska jest krajem, który ma największe szanse na skuteczną reindustrializacje. A szansę tą dają polskie przedsiębiorstwa, szczególnie małe i średnie firmy, które tworzą aż 50 proc. PKB naszego kraju. I im w dużym stopniu poświęcony był Kongres 590.

Podczas Kongresu Andrzej Duda wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw laureatem została firma Dramiński S.A., a w kategorii Narodowy Sukces - Warszawskie Zakłady Mechaniczne "PZL-WZM". W kategorii Międzynarodowy Sukces nagroda trafiła do firmy Melex sp. z o.o., natomiast w kategorii Odpowiedzialny Biznes - Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita. W ramach kategorii specjalnych, w rywalizacji na najlepszy polski startup, zwycięzcą została firma XTPL S.A., w kategorii Badania + Rozwój zwyciężył Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii. Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił Macieja Wieczorka, prezesa firmy Celon Pharma SA.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak Bartosz Bartczak