Na początku października na PiS (wraz z Solidarną Polską i Polską Razem) zagłosowałoby 47 proc. badanych, deklarujących udział w wyborach; PO otrzymałaby 16 proc., Kukiz'15 - 8 proc., próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze Nowoczesna z 6 proc. poparciem - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
PSL otrzymałoby 3 proc. głosów a partie: SLD, Partia Razem, Wolność Janusza Korwin-Mikkego po 2 proc.
W porównaniu do sondażu z września poparcie dla PiS wzrosło o 3 punkty proc. CBOS podaje, że "od początku lipca br. poparcie dla rządzącego ugrupowania zwiększyło się o 9 punktów, rosnąc systematycznie z miesiąca na miesiąc o 2-4 punkty procentowe; to najlepsze notowania PiS nie tylko po wyborach, ale w ogóle w historii tego ugrupowania".
Poparcie dla PO zmniejszyło się w październiku o 3 punkty proc. CBOS podaje, że "od lipca notowania najsilniejszego ugrupowania opozycyjnego obniżyły się o 6 punktów, przez ten czas partia Grzegorza Schetyny traciła w kolejnych sondażach systematycznie po 2-3 punkty procentowe"
W październiku notowania Kukiz'15 nie zmieniły się, podobnie jak notowania Nowoczesnej. CBOS podaje, że "już od dwóch miesięcy notowania obu partii nie zmieniają się".
Głosowanie na PSL zadeklarowało w październiku o 2 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. O 1 punkt proc. zmniejszyło się poparcie dla SLD. Notowania Partii Razem nie zmieniły się, a na ugrupowanie Wolność Janusza Korwin-Mikkego zagłosowałoby o 1 punkt proc. więcej badanych niż we wrześniu.
Tak, jak w poprzednim miesiącu, również w październiku 12 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" na pytanie, na które ugrupowanie zagłosowaliby w wyborach.
Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w październiku 70 proc. respondentów (1 punkt proc. więcej niż we wrześniu). Pójście do urn wykluczyło 16 proc. badanych (o 2 punkty proc. mniej niż poprzednio), a 14 proc. (o 1 punkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu) nie było zdecydowanych w kwestii uczestnictwa w głosowaniu.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 5–12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Grupa zdecydowanych wziąć udział w wyborach liczyła 667 osób.