O modlitwę na różańcu za Kościół, Stolicę św. Piotra oraz w intencjach całego świata, a także do przepraszania za grzechy zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Franciszek nawiązał do objawień w Fatimie oraz do szczególnego charakteru października jako miesiąca różańcowego.
Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich w dniu, w którym przypada święto Franciszka z Asyżu. Chcę wspomnieć, że 100 lat temu w Fatimie w każdym z sześciu objawień Matka Boża prosiła: „Chciałabym, abyście każdego dnia odmawiali Różaniec”. Odpowiadając na Jej prośbę, módlmy się wspólnie za Kościół, Stolicę św. Piotra, w intencjach całego świata. Przepraszajmy za grzechy. Prośmy o nawrócenie wątpiących, odrzucających Boga i o zbawienie dusz czyśćcowych. Wam wszystkim, którzy odmawiacie Różaniec, z serca błogosławię!
Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Bracia i siostry, w tej środowej katechezie chcę podjąć temat „Misjonarze nadziei dzisiaj”. Czynię to na początku października, który w Kościele poświęcony jest misjom, w święto Franciszka z Asyżu, wielkiego misjonarza nadziei. Wiemy, że istotą przepowiadania Kościoła jest zmartwychwstanie Pana Jezusa. Bez tego faktu Ewangelia byłaby tylko budującą księgą, ale nie byłaby przepowiadaniem nadziei. Zmartwychwstanie dokonało przełomu w sercach i umysłach uczniów. Odrodzeni do nowego życia, zaniosą dobrą nowinę całemu światu. My również mamy być misjonarzami nadziei. Mamy świadczyć wobec wszystkich, że Chrystus zmartwychwstał: słowami, czynami, stylem życia. Chrześcijanin to ktoś, kto jest przekonany, że w człowieku kryje się dobro, że zło można zwyciężyć dobrem, a nienawiść – miłością. Za prawdę o zmartwychwstaniu wielu uczniów Chrystusa prześladowano, wielu poniosło śmierć męczeńską. Prześladowania nie są obce także naszym czasom. Męczennicy za wiarę dają świadectwo, że niesprawiedliwość nie jest ostatnim słowem w życiu, bo kto ma Chrystusa przy swym boku, naprawdę niczego się już nie boi. Podejmując zadania misjonarzy nadziei, pamiętajmy o wskazaniach św. Pawła Apostoła, iż „Bóg nie dał nam ducha bojaźni, ale mocy, miłości oraz trzeźwego myślenia” (2 Tm 1,7). Niech ta zachęta dodaje nam odwagi w wyznawaniu wiary.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi wierni z parafii pw. św. św. Piotra i Pawła w Skoczowie (diec. bielsko-żywiecka); z parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku (arch. przemyska); z parafii Opatrzności Bożej z Tucholi – Rudzki Most (diec. pelplińska); z parafii św. Marcina biskupa i Marii Magdaleny z Górki Pabianickiej (arch. łódzka); z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Osieku nad Wisłą (diec. włocławska); parafii św. Stanisława Kostki z Korytowa oraz z Niepokalanego Poczęcia NMP Konarzewo (arch. szczecińsko-kamieńska), chór Cantanti z parafii Świętej Trójcy w Kobyłce (arch. warszawska); pielgrzymi z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce; pielgrzymka ratowników medycznych z Wrocławia; uczennice szkoły Sióstr Niepokalanek z Nowego Sącza wraz z siostrami, z okazji 120. rocznicy powstania klasztoru i szkoły; grupa studencka z Warszawy (z bursy Sióstr Felicjanek); pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej „Przełom” z Mińska Mazowieckiego.