Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Trybunał dla dżihadystów

Prawo międzynarodowe daje podstawy do osądzenia zbrodni ludobójstwa, jakiej na chrześcijanach Bliskiego Wschodu dopuszcza się tzw. Państwo Islamskie. Jednak bez woli politycznej mocarstw nie ma szans na utworzenie właściwych trybunałów karnych.

Owspółczesnym prześladowaniu chrześcijan napisano już wiele. To jednak ciągle za mało, by przerwać spiralę przemocy. Islamiści z Daesh (jak w krajach arabskich i na Zachodzie określa się Państwo Islamskie) nie odnieśliby tylu sukcesów, gdyby nie bierność zaangażowanych w konflikt mocarstw lub wręcz wspieranie przez niektóre kraje bojówek dżihadystów buszujących w Iraku i Syrii. Teraz, gdy Daesh jest w odwrocie, wydaje się, że nadszedł czas na ściganie zbrodniarzy na podstawie prawa międzynarodowego. Z taką inicjatywą występuje m.in. Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. W opublikowanym niedawno raporcie w rzeczowy sposób wykazuje, że społeczność międzynarodowa ma wszelkie podstawy prawne, by uruchomić międzynarodowy trybunał karny przeznaczony właśnie do osądzenia zbrodni dokonanych przez Daesh na chrześcijanach. Okazją do podjęcia działań w tym kierunku ma być zbliżająca się dwuletnia obecność Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (jako członek niestały). Czy pomysł ma w ogóle jakiekolwiek szanse powodzenia?

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny