Rzeźnik Woli, który uniknął kary za swoje zbrodnie wojenne - mocny film o Powstaniu Warszawskim

"Rzeź Woli. Akt oskarżenia" - film, który trzeba zobaczyć.

2 sierpnia miała miejsce premiera filmu w TVP. Utwór robi bardzo duże wrażenie, niektóre informacje na temat Powstania są wręcz szokujące. 

Rzeź Woli. Akt oskarżenia to film dokumentalny, wykorzystujący materiały archiwalne, również takie, które do tej pory nie były publikowane. Do nakręcenia filmu wykorzystano także technikę grafiki komputerowej. Możemy usłyszeć archiwalne wypowiedzi ocalałych świadków, są to historie wstrząsające. Na początku sierpnia 1944 roku Niemcy wymordowali ponad 40 tys. ludzi i to tylko w jednej z dzielnic Warszawy.

W filmie mamy również wypowiedzi żyjących świadków masakry na Woli - księdza Stanisława Kicmana i Wiesława Kępińskiego (przygarnięty po wojnie przez Iwaszkiewiczów). W czasie Powstania byli dziećmi. Niezwykła jest także historia Mścisława Luriego, który przeżył w łonie swojej matki, a ona przeżyła własną egzekucję. 

Ważna jest też wypowiedź Mathiasa Schenka, Belga wcielonego do Wehrmachtu. Opowiada on o zamordowania prawie 500 dzieci wychodzących ze szkoły. Dowódca SS Dirlewangera rozkazał, by oszczędzać amunicję i zabijać dzieci kolbami. 

Rzeźnik Woli, który uniknął kary za swoje zbrodnie wojenne - mocny film o Powstaniu Warszawskim   Heinz Reinefarth

Film bardzo mocno zwraca uwagę na postać Heinza Reinefartha, o którym nie wszyscy może słyszeli. Przeszedł do historii jako dowódca, która brał udział w pierwszym niemieckim natarciu na Warszawę. To on decydował o wszystkim na miejscu, od momentu swojego przyjazdu 5 sierpnia 1944. Wykonał rozkaz Himmlera, by zabijać wszystkich warszawiaków. Mieszkańcy Woli nie wiedzieli, że Hitler wydał rozkaz zrównania miasta z ziemią. Wychodząc na ulicę szli nieświadomi na śmierć.

Reinefarthowi udało się uniknąć kary za swoje zbrodnie. Przez 16 lat, od 1951 roku, był burmistrzem Westerlandu na wyspie Sylt. W 1963 roku wszczęto śledztwo w sprawie jego przeszłości wojennej, ale umorzono je, podobno z braku dowodów. Choć zebrano bardzo dużo świadectw. Reinefarth przez lata kreował się na ofiarę. Pod koniec wojny dowodził obroną twierdzy Kostrzyn, zostawił jednak załogę i uciekł, czym złamał rozkaz. To spowodowało, że Hitler skazał Heinza na śmierć. Po wojnie bardzo mu to pomogło. Więcej informacji w filmie.

Bardzo polecam.

RZEŹ WOLI trailer
CZARNY SŁOŃ

« 1 »

Małgorzata Gajos