Wojciech Dąbrowski został odsunięty od pracy w Polskim Radiu, bo zadał Beacie Szydło niewygodne pytania. Czy prezes Sobala za wszelką cenę chce udowodnić, że jest propagandowym urzędasem?
Dziennikarz Polskiego Radia Wojciech Dąbrowski, który do Polskiego Radia przyszedł już w ramach "dobrej zmiany", przeprowadził w Sygnałach Dnia wywiad z szefową rządu Beatą Szydło. Wywiad nie spodobał się widocznie włodarzom Polskiego Radia, bo tego samego dnia Dąbrowski został wysłany na przymusowy urlop. Według relacji portalu "Wirtualnemedia.pl" dziennikarzowi nakazano wybranie całego przysługującego mu urlopu, a następnego dnia przekazano, że do "Sygnałów Dnia" nie wróci i powinien szukać nowej pracy.
Czy Dąbrowski w chamski sposób zaatakował Beatę Szydło? Skąd! Zadał jednak pytania, które dla premier przyjemne nie były. O co pytał? M.in. dlaczego jako premier nie przemawiała na kongresie PiS, dlaczego nie była wśród oficjeli, którzy spotkali się z Donaldem Trumpem w czasie jego wizyty w Polsce i o decyzję UNESCO zakazującą dalszej wycinki w Puszczy Białowieskiej. Ktoś na szczycie Polskiego Radia stwierdził jednak, że takie pytania to zbyt wysoko postawiona poprzeczka dla Beaty Szydło.
Oczywiście Dąbrowskiego nie zwolniono od razu. Jedynie wysłano na urlop. Dzięki temu rzecznik PR może teraz odpowiadać na pytania o cała aferę, że jest lato i Dąbrowski jak wielu innych pracowników jest na urlopie. Na pytania o jego powrót do "Sygnałów Dnia" już nie odpowiada, licząc chyba, że do sierpnia sprawa przycichnie. Otóż nie przycichnie, bo takie działanie jest po pierwsze nie fair względem Wojciecha Dąbrowskiego, po drugie nie fair względem słuchaczy, po trzecie nie fair względem także tych, którzy PR nie słuchają, ale opłacają abonament.
I nie jest to jedyny w ostatnim czasie przypadek, w którym zarządcy Polskiego Radia przypominają raczej urzędników ministerstwa propagandy niż menadżerów cenionej rozgłośni. Kilka tygodni temu próbowano pozbyć się Filipa Memchesa za to, że zaprosił do audycji Jana Hartmana - profesora UJ o skrajnie lewicowych poglądach. Rzecz w tym, że prezes Sobala nie blokując (a może wprost inicjując?) tego typu działania nie tylko utwierdza obserwatorów w przekonaniu, że za pieniądze abonentów robi propagandówkę z Polskiego Radia, ale też de facto działa na niekorzyść swoich mocodawców z obozu PiS. Bo ludzie nie są głupi i dziś, w przeciwieństwie do minionej epoki, publiczne media nie są jedynym źródłem informacji. A odsunięcie dziennikarza od pracy za zadanie premier niewygodnych pytań w krótkim czasie stanie się większym newsem niż sam wywiad z Beatą Szydło, który tak bardzo nie przypadł do gustu propagandystom na stołkach prezesów. I wizerunkowo straci na tym nie tylko rzesza rzetelnych dziennikarzy Polskiego Radia, ale również Prawo i Sprawiedliwość.
Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.