Szerokie echa wyroku na przywódcę muzułmanów w Moskwie

Sąd Wojskowy w Moskwie skazał na karę 3 lat kolonii karnej znanego moskiewskiego imama Mahmuda Welitowa.

Został oskarżony, że 23 września 2013 r. w kazaniu usprawiedliwiał działalność aktywisty islamskiej partii Hizb at-Tahrir. Partia głosi potrzebę zjednoczenia wszystkich muzułmanów w jednym kalifacie. Ma duże wpływy w krajach arabskich, a także w postsowieckiej Azji Centralnej. W Rosji jest zakazana i według rosyjskich śledczych stanowi część międzynarodowej siatki terrorystycznej.

Wyrok wywołał szeroki rezonans w całej Rosji, gdyż Welitow był znany jako organizator życia religijnego muzułmanów w Moskwie. Jego zasługą było odzyskanie i odbudowa Tatarskiego Meczetu, najstarszej islamskiej świątyni w Moskwie, wybudowanej pod koniec XIX wieku, a zamkniętej przez komunistów w 1937 r.

Urodził się w Moskwie w 1951r. W czasie studiów na Uniwersytecie Moskiewskim poznał się ze studentami z Egiptu, którzy podarowali mu Koran oraz arabską literaturę religijną. Kształcił się w krajach arabskich, a po 1991 r. stał się jedną z twarzy islamu w Moskwie.

W ostatnim czasie liczba muzułmanów w stolicy Rosji systematycznie rośnie na skutek migracji z Tatarstanu oraz z rejonu Kaukazu, a także Azji Centralnej. Szacuje się, że w Moskwie może obecnie mieszkać nawet milion muzułmanów. Mają oni do dyspozycji cztery meczety.

Welitow był imamem w największym z nich, w meczecie „Jardiam” (po tatarsku Pomoc), odwiedzanym głównie przez Tatarów. Nauczał tam w języku tatarskim oraz po rosyjsku. Meczet, który może pomieścić do 2 tys. wiernych znajduje się w jurysdykcji Centralnego Związku Duchownego Muzułmanów w Rosji. To wielki kompleks w którym poza meczetem znajduje się medresa, uczy się w niej ponad dwieście osób, ośrodek kulturalny, największa w Moskwie księgarnia z muzułmańską literaturą religijną oraz sklepy z żywnością. Jego minarety mają ponad 40 metrów i dominują nad całą okolicą.

Welitow został aresztowany latem ubiegłego roku. Podczas procesu twierdził, że oskarżyciele źle zinterpretowali treść kazania. Jego obrońca zapowiedział odwołanie się od tego wyroku.

« 1 »

Andrzej Grajewski Andrzej Grajewski W redakcji „Gościa Niedzielnego” pracuje od czerwca 1981 r. Dziennikarz działu „Świat”. Doktor nauk politycznych, historyk. Autor wielu publikacji prasowych i książek – m.in. „Wygnanie” oraz „Agca nie był sam: wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.