Przebywający z wizytą w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się w środę z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. Podczas trwającego ponad 45 minut spotkania dominowały sprawy bezpieczeństwa.
Minister Waszczykowski po spotkaniu w Departamencie Stanu poinformował grupę polskich korespondentów akredytowanych w Waszyngtonie, że podczas rozmowy dotyczącej spraw bezpieczeństwa omawiał stosunki polsko-rosyjskie i poruszył temat katastrofy smoleńskiej.
"Od siedmiu lat nie jesteśmy w stanie opisać, wykryć, zweryfikować jednoznacznie przyczyn tej katastrofy" - mówił Waszczykowski. "Powiedziałem (Tillersonowi - PAP), że w przypadku Smoleńska interesuje nas wszelka pomoc, zarówno techniczna, polityczna w postaci wywierania presji na Rosję, jak i pomoc prawna, ponieważ jeśli nie będzie współpracy ze strony rosyjskiej,?w dalszym ciągu zamierzamy złożyć skargę do Trybunału Międzynarodowego" - poinformował szef polskiej dyplomacji.
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski na spotkania poruszył też kwestię zniesienia wiz dla Polaków.Szef polskiej dyplomacji wyjaśnił, że zagadnienie objęcia Polaków programem ruchu bezwizowego pojawiło się przy okazji omawiania zagadnień dwustronnej współpracy gospodarczej.
"Mówiłem o wymianie młodzieży, o zagadnieniach innowacyjności. Polska w tym roku otwiera konsulat w Houston (w stanie Teksas – PAP), który będzie odgrywał rolę ekonomiczną, bo (Houston) jest centrum przemysłu kosmicznego, chcemy otworzyć konsulat w Seattle (na Zachodnim Wybrzeżu w stanie Waszyngton), które jest także wielkim centrum gospodarczym" - mówił Waszczykowski. Zastrzegł jednak, że "aby kontynuować współpracę gospodarczą, przydałoby się objąć Polskę programem <<visa waiver>>", czyli ruchu bezwizowego.
Zapytany o reakcję Tillersona, który w przeszłości był szefem wielonarodowej korporacji petrochemicznej ExxonMobil, minister Waszczykowski przyznał, że sekretarz stanu wie o przekraczaniu dopuszczalnego odsetka odmów wiz amerykańskich wydawanych Polakom, uważa jednak, że kwestia ta "powinna być po obu stronach wyjaśniona".
Aby zostać włączonym do programu ruchu bezwizowego, państwo nie może przekroczyć limitu odmów wiz ustalonego w prawie amerykańskim na 3 proc.Minister Waszczykowski podczas rozmowy z przedstawicielami polskich mediów wskazał, że o odmowie wydania wiz decydują amerykańscy konsulowie w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Polsce. Zatem nie jest prawdą – podkreślił minister – że tylko Kongres może zmienić kryteria programu bezwizowego, bo przecież administracja ma na to wpływ.