Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę cyberataku na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował PAP rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
"ABW otrzymała zgłoszenie od KNF w sprawie tych problemów i włamań i prowadzi swoje czynności. Sprawa jest Agencji znana" - podkreślił rzecznik pytany przez PAP. Nie chciał jednak ujawniać żadnych szczegółów. Według nieoficjalnych informacji PAP materiały dot. cyberataku w najbliższym czasie trafią do prokuratury.
Rzecznik KNF Jacek Barszczewski poinformował w piątek, że w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego "zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl". Zapewnił zarazem, że "wewnętrzne systemy raportowania przez podmioty nadzorowane funkcjonują niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową i pozostają bezpieczne", a "prace Urzędu przebiegają w sposób niezakłócony". "Strona internetowa www.knf.gov.pl została wyłączona przez administratorów z UKNF w celu zabezpieczenia materiału dowodowego. Urząd pozostaje w bieżącym kontakcie z przedstawicielami nadzorowanych sektorów, w tym bankowego, których działalność nie jest w żadnym stopniu zagrożona" - czytamy w oświadczeniu rzecznika KNF. Barszczewski dodał, że w związku z cyberatakiem "zostało złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania, z którymi Urząd ściśle współpracuje".
Strona internetowa komisji jest nieczynna od czwartkowego popołudnia. Po wejściu na tę stronę ukazuje się komunikat: "Na stronie prowadzone są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia". Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys powiedział PAP w piątek, że resort wie o tym incydencie i analizuje sprawę. "Badają ją też odpowiednie służby. Jesteśmy tu w stałym kontakcie ze wszystkimi interesariuszami" - zaznaczył. KNF zobowiązywała banki do podwyższania standardów bezpieczeństwa i utrzymywania infrastruktury teleinformatycznej na odpowiednio wysokim poziomie.
Komisja Nadzoru Finansowego została powołana na mocy ustawy w 2006 roku (czyli za poprzednich rządów PiS) z połączenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). W 2008 roku do KNF włączono też Komisję Nadzoru Bankowego, znajdującą się wcześniej w strukturach NBP.