Zwiastun najnowszego "Gościa"

 

Ubogich mamy u siebie [Jacek Dziedzina]

W świecie, w którym pieniądz wyznacza twoje miejsce, św. Brat Albert mówił: nic nie mam na własność. Dlaczego nie? Bo spotkał ludzi, którzy naprawdę nic nie mają. 25 grudnia, w 100 rocznicę śmierci, rozpocznie się w Polsce Rok Świętego Brata Alberta. Lepszego przedłużenia Roku Miłosierdzia nie można było wymyślić – pisze Jacek Dziedzina.

Nie interesują mnie pobożne bajeczki [rozmowa z  Markiem Szołtyskiem]

„Dziś Europejczycy zachorowali na zanik pamięci. Zapomnieli, kim są. Zakopali skarby. Powinni zadbać o pamiątki, relikwie, tak jak dbał o to pierwotny Kościół, pielęgnujący szaty, paski, kubki, naczynia…” – mówi człowiek, który odwiedził wszystkie miejsca, gdzie znajdują się materialne ślady Boga. I – jak o sobie mówi – nie interesują go pobożne bajeczki, ale prawdziwe historie.

Złoto zuchwałych [Jakub Jałowiczor]

Amerykanie wciągnęli go na listę agentów. Niemcy byli wściekli, że sprzątnął im sprzed nosa 75 ton złota. Sowieci zwalczali go ze wszystkich sił, bo rozumiał ich plany. Kim był Ignacy Matuszewski?

Ulubiony pisarz papieży [Wojciech Kudyba]

Jego twórczość cenił Paweł VI, od początku swego pontyfikatu systematycznie odwołuje się do niej w swych homiliach papież Franciszek. Powieść „Augustyn, czyli Pan jest tu” – niedawno wznowiona – cieszy się we Francji ogromną popularnością. Kim był Joseph Malegue i dlaczego nic o nim nie wiemy? – pisze Wojciech Kudyba.

Jako w niebie anieli [Marcin Jakimowicz]

„Na Świyntego Ściepóna w Trójwsi sobie nie pośpisz. Obudzą cię połaźnicy i gańba, gdybyś ich nie wpuścił.” – pisze Marcin Jakimowicz. Za Kubalonką przetrwała żywa tradycja, która nie pachnie ani skansenem, ani cepelią.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..