„Nie wystarczy ludzka roztropność i rozum. Rzeczywisty pokój jest możliwy tylko wtedy, gdy człowiek jest zjednoczony z Bogiem i postępuje według Jego woli” – mówił bp Krzysztof Wętkowski odbierając dziś z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju dla Gniezna.
W Mszy św. sprawowanej w południe w katedrze gnieźnieńskiej wraz z harcerzami i skautami uczestniczyli ich najbliżsi, przedstawiciele lokalnych władz oraz mieszkańcy Gniezna. W homilii, wskazując na płonące u stóp ołtarza światło z Betlejemskiej Groty Narodzenia, bp Wętkowski podkreślił, że jest ono dla nas czytelnym znakiem, gdzie prawdziwego pokoju należy szukać.
„Nie wystarczą tu nasze ludzkie starania, nasza roztropność i rozum. Pokój, jeśli ma być trwały, musi mieć znacznie solidniejszy fundament. Tym fundamentem jest Bóg, jest nim Chrystus, który mówił, że przynosi pokój, ale inny, niż ten, który daje świat. Ten rzeczywisty pokój jest możliwy tylko wtedy, gdy człowiek jest zjednoczony z Bogiem i postępuje według Jego woli” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński.
Wyjaśnił, że aby ten Chrystusowy pokój przyjąć, konieczne jest oczyszczenie serca i sumienia w sakramencie pokuty i pojednania.
„Dopiero wówczas, gdy człowiek przyjmuje przebaczenie od Boga, gdy przyjmuje od Niego pokój, może się nim dzielić z innymi – mówił bp Wętkowski.
„Nie ma innej drogi do budowania prawdziwego pokoju niż nawrócenie i oczyszczenie z grzechów – kontynuował. – Oczywiście nie jest to łatwe i trzeba to czynić nieustannie. Znakiem niech będzie dla nas ten płomień z Betlejem niesiony z taką troskliwością i zapobiegliwością, by nie zgasł. Tak jest i z nami. Musimy być czujni, ostrożni i uważni, aby tego światła, które w sobie niesiemy, nie zgasić” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński.
Mszę św. koncelebrowali: proboszcz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz i duszpasterz harcerzy i młodzieży ks. Wojciech Orzechowski. Służbę liturgiczną pełnili harcerze. W modlitwie powszechnej modlili się m.in. o pokój dla Aleppo. Płomień z Betlejem przekazali pod koniec Eucharystii, przypominając historię akcji i zachęcając, zgodnie z tegorocznym hasłem, do odważnego tworzenia pokoju tam, gdzie żyjemy. Na koniec, wspólnie z wszystkimi obecnymi zaśpiewali harcerską modlitwę.