– Nie czekajcie na później. Zróbcie to teraz! Teraz! W samym sercu wielkiej wojny duchowej, która toczy się życie – wołali misjonarze z Brazylii podczas modlitwy na Jasnej Górze.
Jasna Góra. Po deszczowym zimnym, szaroburym tygodniu wyszło październikowe słońce, które uratowało wielogodzinne spotkanie. Ponad 100 tys. Polaków (tylu było już o 10.30) potraktowało poważnie powtarzane od miesięcy wezwanie do przyjazdu na Jasną Górę, by stanąć przed Bogiem w geście uniżenia.
Ojcowie Enrique Porcu i Antonellu Cadeddu misjonarze pracujący na co dzień w slumsach São Paulo w Brazylii wzywali zgromadzonych do otwarcia serc na tchnienie Ducha Świętego, który przekonuje o prawdzie i o sądzie. Spotkanie Wielkiej Pokuty rozpoczęło się od gestu przyjęcia do serca Jezusa Chrystusa.– Nie czekajcie na później. Zróbcie to teraz! Teraz! W samym sercu wielkiej wojny duchowej, która toczy się życie – wołali misjonarze z Brazylii.
Pierwsze impresje, migawki? Ogromne kolejki do konfesjonałów,
Wiele łez. W chwili rozpoczęcia spotkania spowiadało już ponad dwustu księży, a pod murami klasztoru modlił się ponad stutysięczny tłum. Wyciągał ręce do nieba i głośno uwielbiał Boga, wyrzekał się szatana i jego pokus.
Wielka Pokuta odbywa się dwa dni po 99. rocznicy cudu wirującego słońca, który widziało 100 tys. zmokniętych Portugalczyków.
Dziś Kościół czyta w liturgii słowa: „Powiadam wam: Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych”. Jakże wyraźnie te słowa zabrzmiały pod murami Jasnej Góry wśród tłumu, który odpowiedział na zaproszenie Lecha Dokowicza i Macieja Bodasińskiego, inicjatorów Wielkiej Pokuty.
„To wydarzenie całego Kościoła. Łączy wszystkie duchowości, wspólnoty, organizacje – wyjaśniali inicjatorzy spotkania – Naród Polski jest podzielony, dużo jest złości i zawiści. Wielu żyje w lęku, niepewności, w nałogach. To są skutki grzechów, które popełniliśmy, my i nasi przodkowie”.
Spotkanie poprowadził ceniony rekolekcjonista ks. Dominik Chmielewski oraz egzorcysta ks. Piotr Glas. Mszę Świętą będzie celebrował Jego Ekscelencja ks. abp Stanisław Gądecki.
Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyli jasno”.