Bezpieczeństwo, nowe porozumienie migracyjne i przyszłość wspólnego rynku - to trzy główne punkty wspólnego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej, które przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier zaprezentują w piątek na nieformalnym szczycie UE w Bratysławie.
Spotkanie przywódców 27 państw członkowskich - bez udziału Wielkiej Brytanii - w piątek w Bratysławie ma rozpocząć w UE dyskusję na temat przyszłości Wspólnoty w obliczu Brexitu.
Wspólnym głosem na nieformalnym szczycie mówić będzie Grupa Wyszehradzka. W dokumencie, do którego dotarła PAP, Polska, Czechy, Słowacja i Węgry koncentrują się na trzech kwestiach: bezpieczeństwie, nowym porozumieniu dotyczącym kryzysu migracyjnego oraz na wspólnym rynku.
Grupa Wyszehradzka podkreśla potrzebę wzmocnienia współpracy w zakresie obrony. Zaznacza, że w kwestiach migracji niezbędna jest współpraca z krajami trzecimi, w tym z Turcją. Skuteczną drogą do zwalczenia nielegalnej imigracji jest w ocenie V4 skuteczna ochrona granic.
"Wynik referendum w Wielkiej Brytanii, mimo że niepożądany, otwiera możliwość poprawy funkcjonowania Unii Europejskiej: relacji pomiędzy instytucjami europejskimi, instytucjami a państwami członkowskimi oraz politycznej agendy UE" - czytamy we wspólnym stanowisku. W ocenie V4 taka poprawa jest konieczna, by przywrócić zaufanie do europejskiego projektu i jego instytucji oraz wzmocnić głos państw członkowskich.
V4 we wspólnym stanowisku zaznaczyło także rolę Rady Europejskiej oraz konieczność wzmocnienia parlamentów narodowych.