Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Historia 
wydobyta z mroku

Elżbieta Cherezińska przywraca wiarę w to, że w XXI wieku możliwa jest jeszcze tradycyjna powieść historyczna, w której poszukiwanie prawdy idzie w parze z trzymającą w napięciu akcją.

Jej książki sprzedają się w kilkudziesięciotysięcznych nakładach, co, jak na powieści historyczne, wydaje się we współczesnych realiach wydawniczych wynikiem oszałamiającym. Co dziwniejsze, większość z tych książek to kilkusetstronicowe „cegły” dotyczące historii dawnej, teoretycznie pozostającej poza zainteresowaniem „masowego” odbiorcy. A jeśli dodać do tego fakt, że świetnej sprzedaży towarzyszy entuzjastyczny odbiór krytyków, trzeba przyznać, że mamy do czynienia ze zjawiskiem niezwykłym. Na czym polega fenomen pisarstwa Elżbiety Cherezińskiej?

Dostępne jest 26% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego