Nawet 200 tys. pszczelich rodzin może ginąć każdego roku w Polsce!
Alarmujące dane przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli. Hodowcy są przerażeni. Co sekundę nawet 100 pszczół może ginąć - podaje NIK. Na tak tragiczną sytuację wpływ może mieć co najmniej kilka czynników. Wśród nich są: zmiany klimatyczne, kurczenie się siedlisk, choroby, a przede wszystkim chemizacja rolnictwa. Pestycydy stosowane w okresie kwitnienia roślin sieją spustoszenie wśród pszczół miodnych. Eksperci szacują, że jeśli pszczoły będą umierać w tym tempie, do 2035 roku znikną całkowicie.
Tymczasem pszczoły poprzez zapylania kwiatów przyczyniają się do wytwarzania 1/3 żywności na świecie - podaje NIK. W tym jest aż 90 procent owoców. Ich wyginięcie byłoby prawdziwą katastrofą. Owady te są bowiem uważane za czwarty najpożyteczniejszy gatunek żyjący na ziemi.
Polscy pszczelarze, jak mówi Piotr Krawczyk, wiceprezes Polskiz ego Związku Pszczelarskiego, przeznaczają co roku na budowę pasiek 100 mln złotych. Z Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa otrzymują dotację w wysokości 23 milionów złotych. Jak wyliczyli obrońcy środowiska, wkład pszczół w pracę na rzecz rolnictwa można oszacować na około 4 miliardy złotych. Hodowla np jabłek czy czereśni bez pszczół byłaby niemożliwa.
Dlatego pszczelarze mają żal, że do tej pory nie powstała ustawa pszczelarska. Martwi ich też dopuszczanie do użytku przeterminowanych nawozów i środków owadobójczych zabijających pszczoły. Zwracają uwagę także na szkodliwość upraw GMO, w których rośliny są tak modyfikowane, by wytwarzały naturalne substancje porażające układ nerwowy owadów.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi działanie programu wspierania pszczelarstwa w Polsce. By poznać sytuację pszczelarzy zorganizowała konferencję, w której wzięli udział specjaliści z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rynku Rolnego, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, Instytutu Ogrodnictwa, Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt, Polskiego Związku Pszczelarstwa, Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach oraz Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich „Polanka”.
jad /nik.gov.pl