Wszystkie osoby, które będą brały udział w uroczystościach związanych z ŚDM, powinny być przygotowane na kontrole, sprawdzany może być m.in. ich bagaż - mówi w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego policji podinsp. Mariusz Ciarka.
Jak wyjaśnił Ciarka, nie oznacza to, że sprawdzani będą wszyscy pielgrzymi. "Chodzi o kontrole selektywne. Na czym to polega? Będziemy sprawdzać wybrane osoby, np. te, które będą się dziwnie zachowywać, mieć przy sobie podejrzanie duży bagaż, będą zbyt ciepło ubrane, biorąc pod uwagę pogodę. To oczywiście nie są jedyne kryteria. Może się zdarzyć, że będziemy mieć informacje od innych pielgrzymów czy wolontariuszy, że ktoś powinien zostać sprawdzony" - powiedział rzecznik.
Przy wejściu na teren uroczystości pielgrzymi powinni też liczyć się z tym, że będą musieli zostawić sprawdzającym ich policjantom niebezpieczne przedmioty - np. scyzoryki, gaz do samoobrony, ostre pilniki. Rzeczy te zostaną im zwrócone dopiero przy wyjściu.
W kontrolach policję sprzętem wspierać będzie Służba Celna. Przy zabezpieczeniu uroczystości w Krakowie i Częstochowie wykorzystanych zostanie 11 prześwietlających urządzeń mobilnych należących do celników. Wśród nich jest ZiBiVan - samochód wyposażony w nowoczesny skaner promieniami RTG, który może skanować m.in. pojazdy w ruchu; po przeskanowaniu obiektu, na monitorze funkcjonariuszy pokazuje się obraz wnętrza kontrolowanego pojazdu.
"Te możliwości również będą przez nas wykorzystywane. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy w danym samochodzie nie znajdują się niebezpieczne przedmioty" - dodał Ciarka.
Na co dzień tego rodzaju sprzęt jest wykorzystywany do poszukiwania przemycanego przez granicę towaru, np. papierosów, narkotyków, broni czy materiałów wybuchowych.
Informacje dotyczące tego, co można wnosić do poszczególnych sektorów, a czego nie wolno, będą mieć wolontariusze i opiekunowie pielgrzymów.
"Jesteśmy przygotowani też na to, by sprawdzać - podobnie jak podczas wyjazdów na kolonie czy wakacje - stan techniczny autokarów przewożących pielgrzymów oraz stan psychofizyczny, m.in. trzeźwość, kierowców. Wystarczy, że organizatorzy takich wyjazdów czy rodzice młodzieży wyjeżdżającej na ŚDM zwrócą się do nas z prośbą o takie sprawdzenie" - dodał Ciarka.
Policjanci apelują też do pielgrzymów - uczulani są na to również wolontariusze - by zwracali uwagę na wszelkie niepokojące sytuacje i informowali o tym policję lub przedstawicieli innych służb zabezpieczających ŚDM. Chodzi m.in. o pozostawione bagaże, pakunki, torby. Proszą równocześnie o odpowiedzialność i niepozostawianie takich rzeczy bez opieki.