Co najmniej 7 biskupów, głównie cypryjskich, nie podpisało dokumentu „O stosunkach Kościoła prawosławnego z resztą świata chrześcijańskiego”, uchwalonego na zakończonym 26 czerwca na Krecie Soborze Wszechprawosławnym.
Według greckich środków przekazu liczba przeciwników tej deklaracji może być w rzeczywistości wyższa, gdyż zamieszczone na stronie internetowej Soboru teksty 6 przyjętych tam dokumentów nie wymieniają poszczególnych biskupów, ale powtarzają składy delegacji 10 lokalnych Kościołów prawosławnych, które uczestniczyły w obradach.
Wśród tych, którzy odmówili podpisania wspomnianego tekstu, media greckie wymieniły czterech metropolitów i biskupów Kościoła Cypru: Atanazego z Limasolu, Neofita z Morfu, Epifaniusza z Ledry i Porfiriusza z Neapolis oraz biskupa Baczki Ireneusza (Patriarchat Serbski) i metropolitę Naupaktosu Hieroteusza (Kościół Grecji). Ten ostatni oświadczył również, że nie zgadza się z dwoma innymi dokumentami soborowymi: „Misja Kościoła prawosławnego we współczesnym świecie” i „Sakrament małżeństwa i przeszkody na drodze do niego”.
Wcześniej media podały, że tekstu o stosunkach prawosławno-innowierczych nie podpisał także jeszcze jeden hierarcha cypryjski – metropolita Konstantii-Ammochostosu Bazyli, on jednak zaprzeczył publicznie tym doniesieniom. Pozostali niezgadzający się z tym dokumentem ojcowie soborowi na razie ani nie potwierdzili, ani nie zaprzeczyli przekazom medialnym na ten temat.
Według nieoficjalnych informacji liczba biskupów, którzy nie podpisali poszczególnych dokumentów, może być znacznie wyższa.
Jedynie metropolita Neofit na oficjalnej stronie swej eparchii potwierdził i uzasadnił swą odmowę podpisania wspomnianego tekstu o stosunkach prawosławia z innymi wyznaniami. W swym oświadczeniu skierowanym do uczestników Soboru określił on ten dokument jako „niejasny dogmatycznie” i nazwał go owocem „kompromisów dyplomatycznych”. Cytując kilku czołowych, według niego, dawnych i współczesnych ojców Kościoła, metropolita zaznaczył, że uchwalony na Soborze dokument rozmija się z ich nauczaniem i niewystarczająco wyraźnie stwierdza, iż „Kościół prawosławny jest jedynym nosicielem pełni prawdy”.
Greckie środki przekazu zwracają uwagę, że zamieszczone na oficjalnej stronie Soboru teksty przyjętych i ogłoszonych na nim dokumentów nie pozwalają dokładnie ustalić, czy dany uczestnik obrad go podpisał. Pod każdym opublikowanym w wersji elektronicznej materiałem widnieją imiona i tytuły wszystkich bez wyjątku członków poszczególnych delegacji, co każe sądzić, że wszyscy oni podpisali te teksty, tymczasem wiadomo skądinąd, że tak nie było. Ani na tej stronie, ani na innych, które również przekazały uchwalone dokumenty, nie zamieszczono jak dotychczas zeskanowanych podpisów pod nimi.